info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Norlevo 1.5 mg tabletë (levonorgestrel)

Çmimi:572.00 L

Kontraceptiv emergjence, për përdorim oral
Kuti x 1 tabletë

Stock: Ka stok

SKU: 2493
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

1 tabletë

Suitable For

Përshkrimi

Norlevo është një kontraceptiv emergjence, i indikuar të përdoret deri në 72 orë pas aktit të pambrojtur.
Nuk duhet të përdoret si një metodë kontracepsioni e vazhdueshme.
Përbërësi kryesor është levonorgestreli.

Norlevo duhet të merret sa më shpejt të jetë e mundur, mundësisht 12 orët e para dhe jo më vonë se 72 orë mbas aktit të pambrojtur.
Është vënë re se marrja e Norlevo parandalon 85% të shtatzënive të pdëshiruara kur merret deri në 72 orë pas aktit të pambrojtur.
Sa më shpejt të merret aq më i sigurt është efekti.

Norlevo mendohet se vepron duke:
– ndaluar ovaret të lëshojnë vezën;
– parandaluar spermën të fertilizojë vezën që mund të jetë lëshuar nga ovaret;
– ndaluar vezën e fertilizuar që të vendoset në muret e mitrës.
Pra, norlevo ndalon shtatzëninë përpara se të ndodhë. Nëse jeni shtatzënë Norlevo nuk vepron për të ndërprerë shtatzëninë.

Norlevo nuk mbron nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Mos përdorni Norlevo nëse:
-jeni alergjikë nga përbërësi aktiv apo nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim;
-jeni shtatzënë ose mendoni se mund të jeni shtatzënë;
-keni patur një marrëdhënie seksuale të pambrojtur, më shumë se 72 orë më parë, brenda të njëjtit cikël menstrual, pasi mund të jeni shtatzënë;
-nëse keni hemorragji të papritur vaginale;
-nëse keni kancer të gjoksit.

Ju nuk duhet ta merrni këtë medikament nëse jeni shtatzënë.

Levonorgestrel kalon në qumështin e gjirit. Ju duhet ta merrni këtë medikament direkt pasi keni ushqyer fëmijën me qumësht gjiri dhe të paktën për 8 orë mbas marrjes, të mos e ushqeni fëmijën tuaj me qumësht gjiri.
Qumështi i gjirit gjatë kësaj kohe duhet të derdhet.

Efektet anësore:
-të përzjera dhe të vjella;
-diarre;
-dhimbje koke;
-dhimbje barku;
-shton ndjeshmërinë e gjoksit;
-shton hemorragjinë vaginale, çrregullon ciklin menstrual.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohet të merrni 1 tabletë, sa më shpejt të jetë e mundur (preferohet deri në 12 orë mbas aktit të pambrojtur) dhe jo më vonë sesa 72 orë mbas aktit.
Sa më shpejt të merret tableta aq më efektive është dhe aq më të mëdha janë shanset për të shmangur shtatzëninë.
Mos e përtypni tabletën.
Gëlltiteni siç është dhe shoqërojeni me një gotë ujë.

Nëse jeni duke përdorur një metodë kontracepsioni si p.sh kontraceptivët oralë, marrja e tyre nuk duhet të ndërpritet nga konsumimi i norlevo.
Mjeku ose farmacisti duhet t’u këshillojnë që deri në momentin e ciklit të përdorni masa mbrojtëse gjatë aktit.

Norlevo nuk përdoret në fëmijë. Ka një informacion shumë të limituar për përdorim tek vajzat në moshën 14-16 vjeçare dhe nuk ka asnjë informacion për përdorim në moshë më të vogël se 14 vjeç.
Nëse keni të vjella deri në 2 orë mbas konsumimit të Norlevo duhet ti drejtoheni mjekut ose farmacistit tuaj.

Përbërësit

levonorgestrel
lactose monohydrate
starch – maize
povidone
silica – colloidal anhydrous
magnesium stearate.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping