info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Canesten 3 Vaginal Cream 20 mg/g

Çmimi:566.00 L

Krem për përdorim vaginal me veprim anti-mykotik (klotrimazol)
20 g

Stock: Ka stok

SKU: 2318

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 g

Suitable For

, ,

Përshkrimi

Canesten3 është një antimikrobik për trajtim gjinekologjik.
Kremi përmban përbërësin aktiv klotrimazol, i cili vepron kundër kërpudhave dhe gjithashtu kundër disa mikroorganizmave të tjerë.

Infeksionet mykotike të organeve gjenitale mund të ndodhin për shkak të çrregullimit të ekuilibrit natyror të mikroorganizmave të pranishme në mukozë, të cilat mund të shkaktohen nga:
– përdorimi i barnave të caktuara (p.sh. antibiotikë, pilula kontraceptive),
– disa sëmundje dhe kushte të caktuara (p.sh. diabeti, menstruacionet, shtatzënia),
– stresi, përdorimi i mjeteve të forta për kujdesin intim dhe shpëlarja e vaginës, përdorimi i të brendshmeve nga materiale artificiale, të cilat nuk lejojnë ajrosjen.

Canesten përdoret:
– te femrat për të trajtuar një infeksion të brendshëm vaginal, të shkaktuar nga kërpudhat e gjinisë Yeast Candida, i quajtur vaginit kandidal.
Shenjat dhe simptomat e një infeksioni të tillë janë sekrecione vaginale të bardha, të grimcuara, kruarje, skuqje, enjtje dhe ulçera djegëse në organet gjenitale të jashtme. Mund të shfaqet edhe dhimbje gjatë urinimit.
– për trajtimin e infeksionit të organeve gjenitale të jashtme me kërpudha të gjinisë Candida tek gratë dhe burrat.
Tek femrat, infeksioni i organeve gjenitale të jashtme (vulviti kandidal) shfaqet si kruarje, skuqje, enjtje, ulçerë djegëse.
Tek meshkujt, një infeksion i tillë (balaniti candidal) manifestohet si një skuqje e vogël e bardhë, kruarje dhe inflamacion i lehtë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Është mirë të shmanget përdorimi në tremujorin e parë të shtatzënisë. Përdorimi i aplikatorëve gjatë shtatzënisë nuk rekomandohet.
Ju duhet të ndaloni ushqyerjen me gji gjatë trajtimit me Canesten.

Efekte të mundshme anësore:
– reaksion alergjik i manifestuar me gjendje të fikëti, presion të ulët të gjakut, vështirësi në frymëmarrje, skuqje të lëkurës, dhimbje barku.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Mos përdorni tampon, dushe vaginalë, spermicide ose produkte të tjera vaginale dhe produkte lateksi ndërkohë që po përdorni këtë bar.
Rekomandohet të shmangen marrëdhëniet seksuale gjatë kohës së infeksionit vaginal, pasi mund të infektohet partneri.
Duke qënë se si vagina, ashtu dhe vulva janë të infektuara, kërkohet një trajtim i kombinuar i të dyja zonave të infektuara.

Për aplikim intravaginal:
Mbushni aplikatorin me 5 g krem.
Me anë të aplikatorit, vendoseni kremin sa më thellë të mundeni brenda në vaginë.
Hidhni aplikatorin e përdorur dhe lani mirë duart.
Përsëriteni në dy ditët e ardhshme.
Nëse jeni shtatzënë ose po provoni të ngelni shtatzënë, mos e përdorni aplikatorin dhe këshillohuni me mjekun apo farmacistin para përdorimit të Canesten.

Për aplikim të jashtëm mund të përdoret 2-3 herë në ditë (nga të dyja gjinitë). Periudha e mjekimit zakonisht zgjat 1-2 javë. Nëse shenjat dhe simptomat nuk zhduken plotësisht apo nëse infeksioni rishfaqet këshillohuni me mjekun tuaj.
Canesten mund të përdoret te fëmijët 12-18 vjeç vetëm në rastet kur e rekomandon mjeku.
Siguria dhe efikasiteti te fëmijët nën 12 vjeç nuk është vërtetuar akoma, prandaj nuk rekomandohet të përdoret nga kjo moshë.

Përbërësit

klotrimazol, benzil alkool, palmitat cetil, cetostearil alkool, oktildodekanol, polisorbat 60, stearat sorbitani, ujë i purifikuar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping