info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Bepanthen Plus krem (dekspantenol, klorheksidinë)

Çmimi:534.00 L

Krem me veti antiseptike dhe baktericide për përdorim dermik lokal
30 g

Stock: Ka stok

SKU: 002105
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Lactose Gluten

Suitable For

Përshkrimi

Bepanthen Plus është krem për përdorim lokal dermik që ka në përmbajtje dekspantenol dhe klorheksidinë.
Pasi përthithet në lëkurë, dekspantenoli shndërrohet në acid pantotenik, i cili është i nevojshëm për formimin dhe rigjenerimin e lëkurës.
Klorheksidina është një substancë me veti antiseptike dhe baktericide, shumë mirë e tolerueshme.

Kremi Bepanthen Plus përdoret për dezinfektimin dhe trajtimin e infeksioneve sipërfaqësore të lëkurës ose dëmtimeve të lëkurës në situatat e mëposhtme:
-plagë sipërfaqësore që mund të shkaktojnë një sërë infeksionesh: të prera, të çara, djegie të lehta, dermatit;
-çarje të kokave të gjoksit tek nënat që ushqejnë me gji.

Mos përdorni Bepanthen Plus krem:
-nëse jeni alergjik nga dekspantenoli, klorheksidina apo nga përbërësit e tjerë të pranishëm në formulim;
-nëse keni plagë të infektuara, të thella;
-nëse keni probleme me daullen e veshit.

Përkujdesje dhe masa paraprake
Këshillohuni me një mjek, infermier apo farmacist përpara se të përdorni Bepanthenin Plus krem.
Bepantheni Plus krem nuk përdoret për trajtimin e plagëve ose irritimeve të lëkurës, që nuk kanë rrezik të infektohen.
Nëse simptomat vazhdojnë ose përkeqësohen dhe pas disa ditësh përdorimi të kremit, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Reaksione alergjike serioze mund të ndodhin si pasojë e pranisë së klorheksidinës.
Nëse shfaqen shenja të rënda të alergjisë (çrregullime në frymëmarrje, enjtje në fytyrë, skuqje dhe irritim, shok).

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Përdorimi i kremit në zona të mëdha të lëkurës duhet të shmanget gjatë shtatzënisë.
Nënat që ushqejnë me gji mund të përdorin Bepanthen Plus krem, por duhet të shmangin përdorimin e tij në zona të mëdha të lëkurës.
Nëse kremi do përdoret te nënat që kanë probleme me kokat e gjirit gjatë ushqyerjes me gji, para se të ushqehet fëmija me gji duhet të shpëlahet kremi.
Nëse jeni shtatzënë, po planifikoni një shtatzëni këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni këtë krem.

Efekte anësore
Si të gjithë medikamentet e tjerë edhe Bepanthen Plus krem mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore të padëshiruara.
Reaksione alergjike të lëkurës si: dermatiti i kontaktit, dermatiti alergjik, ekzema, skuqja dhe irritimi i lëkurës janë raportuar.
Ka patur raste mbindjeshmërie, shoku anafilaktik, probleme me lëkurën, rrugët e frymëmarrjes, traktit gastro-intestinal dhe sistemit kardiovaskular.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Aplikojeni Bepanthenin Plus krem në zonën që duhet trajtuar një ose disa herë në ditë.
Ndiqni gjithmonë rekomandimet dhe këshillat e mjekut tuaj.

Përbërësit

Active ingredients:
chlorhexidine
dexpanthenol

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping