info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Alkool Borik 2.5%

Çmimi:347.00 L

Tretësirë me pika në vesh
10 ml

Stock: Ka stok

SKU: 3985
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

10 ml

Suitable For

Përshkrimi

Alkooli borik përmban si lëndë vepruese acidin borik.
Acidi borik ka veti bakterostatike dhe fungistatike të dobëta.
Tretësira e tij alkoolike ka efekt analgjezik në otalgjitë.
Acidi borik depërton me vështirësi në lëkurën e padëmtuar.

Pikat për veshë të alkoolit borik përdoren si analgjezik dhe antiseptik në otalgjitë.

Mos përdorni alkool borik nëse:
– keni mbindjeshmëri ndaj acidit borik ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
– keni perforacion të timpanit, otit të mesëm kronik, otit të mesëm purulent.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk ka të dhëna për efekte anësore nga përdorimi i alkoolit borik gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdorni alkoolin borik sipas këshillës së mjekut ose farmacistit.
Rekomandohet që pikat e alkoolit borik të hidhen në pozicionin shtrirë në një anë.
Në veshin e sëmurë pikohen disa pika tretësirë (2-5 pika) dhe në vesh vihet një tampon pambuku.
Pas 1 deri në 2 orësh, pikimi i tretësirës mund të përsëritet dhe vazhdohet kështu derisa dhimbja të pushojë.
Për të mënjanuar acarimin e labirintit vestibular, këshillohet që tretësira përpara përdorimit të ngrohet pak, me qëllim që të marrë temperaturën e trupit.

Përbërësit

acidi borik, ujë i pastruar, alkool etilik

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping