Medikamentet e nevojshme gjatë pushimeve

Pushimet po afrojnë dhe po përgatiteni të udhëtoni drejt destinacionit tuaj veror? A e keni menduar cilat jane medikamentet e nevojshme që duhet te keni me vete gjatë pushimeve?

Mos humbisni kohë duke bërë kërkime! E kemi bërë ne për ju.

Për dhimbje & temperaturë

Medikamente më të përdorshme zakonisht janë ato të nevojshme për trajtimin e dhimbjeve (muskulare, të kokës, të dhëmbit etj) dhe uljen e temperaturës, një fenomen i shpeshtë në verë, si pasojë e infeksioneve apo virozave, por edhe qëndrimit të gjatë në diell.

(Paracetamol, Aspirinë, Ibuprofen, Ketoprofen etj.)

Një termometër është gjithashtu i domosdoshëm.

Kundër alergjisë

Skin problem concept. Displeased Afro female scratches itchy arm, has allergy, smirks face and looks with dissatisfaction, wears casual pink t shirt and jean overalls, stands against purple wall

Sigurohuni që në çantën tuaj, të mos mungojë një preparat kortizonik, në formë injeksioni (Ultracorten) për trajtimin e gjendjeve emergjente alergjike (nga ushqimi, pickimet e insekteve, dielli etj.) ose një antihistaminik oral (antialergjik) (Incidal, Flonidan, Agelmin, Ceteris, Lordes etj) për shfaqjet më të lehta të alergjisë.

Kundër diarresë & të vjellave

Diarre dhe te vjella
Medikamente gjate pushimeve

Ajo çfarë ju duhet nëse përjetoni diarre dhe të vjella është:

  • për ndalimin e diarresë (Loperamid);
  • fermente laktike për rregullimin e florës intestinale, që në këto raste kompromentohet (Enterogermina, Yovita, Fermental, etj);
  • elektrolite, për zëvendësimin e lëngjeve dhe kriprave të humbura dhe evitimin e dehidratimit (Trisol, Hydramin, Idrata etj)
  • suplemente me vitamina dhe esktrakt xhenxhefili për nauze e të vjella (Vomix, Plasigen B6, Dosil plus etj).

Mbrojtja ndaj pickimit të insekteve

Shumë i rëndësishëm në plazh, sidomos në vende me shumë insekte është kremi parandalues i picikmit nga insektet, veçanërisht mushkonjat, aq të bezdishme në verë. Mund të zgjidhni një produkt për të gjithë familjen, që mund të përdoret edhe nga fëmijët, ndërsa foshnjat kanë produktet e përshtatura për moshën e tyre.

Mos harroni edhe stikun për pas pickimit, ose një krem antihistaminik që qetëson kruarjen, skuqjen & enjten e plagës.

Kundër dhimbjes së veshit

Banja në det apo pishinë sjell shpesh irritim të veshit, që shoqërohet me dhimbje dhe gjithashtu temperaturë kur kemi të bëjmë me shfaqje infeksioni.

Merrni me vete në valixhen tuaj tapat mbrojtëse të veshit, (nëse keni pasur në të shkuarën infeksione të veshit të shkaktuara nga uji) dhe një solucion, për qetësimin e dhimbjes së veshit (Otipax, Otodolor etj), që do të jetë ndihma e parë në rast inflamacioni të veshit. Në rast se dhimbja nuk do të qetësohet për 3-4 ditë, drejtohuni te mjeku më i afërt për një konsultë të specializuar.

Plagë & trauma

Për dezinfektimin dhe mjekimin e plagëve të nevojshme janë: garza sterile, pambuk hemostatik (për ndalimin e hemorragjisë), një solucion dezinfektues, ankerplast, leukoplast dhe bende elastike.

Mbrojtja nga dielli

Pushime në plazh apo pushime malore, në çdo rast duhet të jeni të mbrojtur nga rrezet e dëmshme të diellit. Zgjidhni kremin e përshtatshëm për lëkurën tuaj dhe aplikojeni rregullisht çdo dy orë, gjatë ekspozimit direkt në diell. Ju sugjerojmë mbrojtje maksimale (SPF 50+) për fytyrën dhe ditët e para të ekspozimit dhe mbrojtje mesatare (SPF 20-30) për trupin.

Mos harroni edhe kremin për pas diellit, i rëndësishëm për qetësim të skuqjeve të lehta dhe hidratim të lëkurës.


Nëse do të udhëtoni në familje, me femijë apo foshnja, kujdesi duhet të jetë më i madh. Zgjidhni medikamentet e përshtatshme për moshën e tyre (këshillohuni me farmacistin tuaj) dhe sigurohuni të ruani në kushtet e duhura, produktet në formë shurupi apo supostet për fëmijë.

pushimet me familjen

Të sëmurët kronikë duhet të kujdesen të kenë me vete medikamentet e përditshme, në sasi të mjaftueshme për të gjithë periudhën e pushimeve.


Përsa i përket produkteve kozmetike, duke qënë se ekspozimi në diell dhe larja e shpeshtë dëmtojnë lëkurën dhe flokët, për një përkujdesje të mirë gjatë plazhit, ju sugjerojmë të vendosni në valixhen tuaj edhe:

  • Krem ose serum hidratues për fytyrën –parandaloni tharjen e lëkurës dhe ruani nivelin e duhur të hidratimit;
  • Ujë termal – spruconi ujin termal në fytyrë dhe trup gjatë gjithë ditës për freski dhe hidratim maksimal;
  • Mbrojtës ndaj diellit, klorit dhe kripës për flokët- në formë locioni ose shampo, për të mbrojtur flokët nga faktorët e dëmshëm të lartpërmendur;
  • Zbutës për buzët me faktor mbrojtës – buzët dëmtohen njëlloj si lëkura nga ekspozimi në diell, ndaj mos harroni të   aplikoni një zbutës apo buzëkuq me SPF, për mbrojtjen e tyre.

Më poshtë disa nga produktet për mbrojtje ndaj diellit që mund të gjeni online në FarmaOn.al

Këto janë disa nga produktet e nevojshme për t’u nisur të qetë dhe për të pasur zgjidhje, për rastet më të shpeshta të problemeve shëndetësore gjatë pushimeve.

FarmaOn ju uron:

Rrugë të mbarë & pushime të këndshme!