Akne – 7 veprime të pafajshme që i përkeqësojnë ato

Zgjoheni një mëngjes dhe shihni se keni shpërthim ose irritim të akneve? Ju jeni të rregullt në rutinën e përkujdesjes së lëkurës dhe sërish keni akne të cilat shfaqen nga hiçi?

Mos u trembni! Pa dashur dhe pa kuptuar mund të jeni vetë ju shkaktarët e kësaj situate të pakëndshme.
Edhe pse mund të jeni tepër të kujdesshëm, ja cilat janë disa gabime të cilat pa kuptuar nxisin shtimin e akneve dhe shpërthimet e tyre.

1. Anashkaloni përdorimin e mbrojtësit nga dielli.

Mos përdorimi i mbrojtësit nga dielli shkakton akne.

Dikush nga shpejtësia e dikush sepse ende nuk e ndjen diellin mjaftueshëm të fortë për ta përdorur, anashkalon përdorimin e përditshëm të mbrojtësit nga dielli.

Mos e bëni këtë gabim! Inflamacioni nga dielli bën që aknet të përkeqësohen, madje të krijohen edhe shenja nga aknet.
Zgjidhni një mbrojtës jo të yndyrshëm ose mbrojtës për lëkurat me akne dhe vendoseni çdo ditë!

2. Përdorni produkte të yndyrshme për flokët.

Produktet e yndyrshme për flokët shkaktojnë akne.

Ju ka ndodhur që të shihni papritur akne tek faqet apo në pjesën e sipërme të ballit? Në këto raste, shkaktarë janë produktet e flokëve të cilat përmbajnë kimikate dhe vajra të cilat irritojnë lëkurën. Gjithashtu prania e alkoolit, petroleum, sodium laurilsulphate dhe silikonit tek produktet e flokëve janë shkaktarë të shpërthimeve të akneve.

Përzgjidhni me kujdes produktet për flokët në mënyrë që të jenë natyralë dhe pa përbërës vajorë.

3. Thani fytyrën me peshqir jo të thatë plotësisht

Peshqiri jo i thatë ka baktere dhe shkakton akne

Sigurisht që në momentin e tharjes së fytyrës, shumica prej nesh nuk i kushtojnë rëndësi peshqirit nëse është i thatë mjaftueshëm apo jo. Në fakt, ekpertët e lëkurës këshillojnë tharjen e fytyrës me materiale të tjera, si psh me një bluzë pambuku për të shmangur thatësinë e tepërt. Megjithatë, të gjithë mbeten përdorues të peshqirit. Në këtë rast, këshillohet që peshqiri për fytyrën të jetë i thatë, i butë dhe të përdoret butësisht në fytyrë. Një peshqir jo i thatë sa duhet mund të nxisë proliferimin e baktereve të vetë lëkurës, gjë e cila shkakton akne soe i përkeqëson ato ekzistuese (edhe pse rutina juaj e pastrimit është ajo e duhura).

4. Përdorni furca/sfungjerë make up-i të pa pastruara mirë

Furça të papastruara të make-up  shkaktojnë akne

Furçat e make up-it nuk marrin vetëm make up-in por dhe bakteret si dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Nga ana tjetër, sfungjerët e aplikimit të make up-it konsiderohen si një nga “përthithësit” më të fuqishëm të baktereve.

Çfarë duhet të bëni në këtë rast? Fare e thjeshtë!
Mundohuni të reduktoni sa më shumë të mundeni përdorimin e sfungjerit të make up-it. Përsa i përket furçave, pastrojini të paktën çdo 2 javë me një larës të butë, derisa të jenë krejtësisht të pastra.

5. Përdorni produkte make up-i me përbërës të dëmshëm ose që nuk i përshtaten lëkurës suaj.

Përdorimi i make up-it  jo të duhur në lëkurë

Njësoj si tek ushqimet, është shumë e rëndësishme të kontrolloni përbërësit e produkteve tuaj të make up-it. Lanolina, vaselina dhe një sërë vajrash mineralë janë të dëmshëm sidomos për lëkurat e yndyrshme, por jo vetëm. Ato mbyllin poret duke bërë kështu që lëkura të irritohet dhe aknet të shpërthejnë.

6. Përdorni vajra të rëndë për lëkurën.

Përdorimi i vajrave në lëkurë me akne

Edhe pse disa vajra janë realisht shumë efikasë dhe miqësorë me lëkurën, ka disa të tjerë që duhen shmangur. Sigurisht më kujdes në këtë rast duhet të tregojnë lëkurat e yndyrshme. Vajrat e rëndë si vaji i papërpunuar i kokosit, vaji i kakaos, vaji i susamit mbyllim poret. Gjithashtu duhet të keni kujdes nga vajrat mineralë, dylli i bletës, vazelina, parafina pasi janë shkaktarë për shpërthimin e akneve si tek lëkura e yndyrshme ashtu dhe tek lëkura normale.

7. Ngacmoni aknet me duar.

Ngacmimi i akneve me duar

Sapo shikojmë se kemi një puçërr në lëkurë, shumica prej nesh tentojnë ta ngacmojnë me duar. Edhe pse ka raste kur pas ngacmimit, zona irritohet pak por me kalimin e kohës çdo gjë kthehet në normalitet (gjë që ndodh rrallë), nuk këshillohet prekja e tyre me duar. Kjo sepse jo vetëm që mund të infektohet më keq zona, por infeksioni mund të përhapet edhe më tej. Ngacmime të tilla shpesh shtojnë dhimbjet jo vetëm tek aknet, por dhe në zonën përreth. Për më tepër kini parasysh se ngacmime të tilla janë shkaktarët kryesore të shenjave nga aknet.Ndoshta mund t'ju interesojnë edhe artikujt e mëposhtëm:

Si të trajtojmë aknet në mënyrë naturale?

Si të kujdesemi për lëkurën dhe flokët pas pushimeve?