info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Persen tableta

Çmimi:405.00 L

Medikament OTC me efekt qetësues dhe sedativ
Kuti x 40 tablets

Stock: Ka stok

SKU: 3213
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

40 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Persen është medikament bimor me efekt qetësues.
Tabletat Persen janë të përshtatshme për trajtimin fillestar të shqetësimeve të lehta, kur përdorimi i medikamenteve të fuqishëm qetësues nuk është i nevojshëm.

Persen përmban:
-rrënjët e valerianës me efekt qetësues. Ato qetësojnë shenjat e nervozitetit si: axhitimi, ngacmueshmëria e rritur dhe tensionimi për shkak të lodhjes mendore. Në pagjumësi ndikon në rikthimin e gjumit normal.
-gjethet e melisës me efekt qetësues dhe karminativ, shtojnë dhe më shumë efektin qetësues të medikamentt.
Tradicionalisht gjethet e mendërzës janë përdorur së bashku me rrënjët e valerianës si preparate qetësuese.

Perseni ndihmon në format kalimtare, të lehta të tensionimeve mendore, axhitimit dhe pagjumësisë.

Mos përdorni Persen nëse keni mbindjeshmëri ndaj Valeriana officinalis, Melissa officinalis, Mentha piperita ose ndaj ndonjë përbërësi tjetër të këtij medikamenti.
Meqënëse nuk ka eksperiencë të mjaftueshme, përdorimi i Persen nuk rekomandohet tek fëmijët nën 12 vjeç.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament nëse jeni shtatzënë ose ushqeni fëmijën me gji, nëse mendoni se mund të jeni shtatzënë ose planifikoni të keni një fëmijë.
Siguria gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji nuk është përcaktuar akoma. Si masë parandaluese, përdorimi gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji nuk rekomandohet.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Në tensionime mendore, në gjendjet e axhituara ose ngacmueshmëri të rritur merrni 2-3 tableta Persen, 2-3 herë në ditë.
Në pagjumësi duhet të merren 2-3 tableta Persen, një orë para gjumit.
Gëlltisni tabletat me një sasi të vogël lëngjesh.
Zgjatja e mjekimit nuk është e kufizuar.
Pas trajtimit për një kohë të gjatë me tableta ose kapsula, nuk janë vërejtur shenja të varësisë ndaj medikamentit.
Pas ndërprerjes së trajtimit, nuk është vërejtur rikthimi i simptomave.

Përbërësit

ekstrakt i thatë i rrënjës së valerianës
ekstrakt i thatë i gjetheve të Melisës
ekstrakt i thatë i gjetheve të mëndërzës
etanol
celulozë mikrokristaline, amidon misri, krospovidon, laktozë monohidrate, talk, stearat magnezi, silicë koloidale anhidër, hidroksipropilmetilcelulozë, dioksid silikoni koloidal anhidrik, karbonat kalçiumi, glicerol, sukrozë, dyll, substanca ngjyruese: oksid sintetik hekuri-i kuq (E172), dioksid titanumi

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping