info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Nizoral krem 2%

Çmimi:275.00 L

Krem me efekt anti-mykotik, për përdorim në lëkurë
30 g

Stock: Ka stok

SKU: 3255
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

30 g

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: ketokonazol

Indikime
Për aplikim topik në trajtimin e infeksioneve dermatofite të lëkurës si: tinea corporis, tinea cruris, tinea manus dhe tinea pedis të shkaktuara nga Trichophyton spp, Microsporon spp dhe Epidermophyton spp.
Kremi Nizoral 2% indikohet gjithashtu për trajtimin e kandidozës së lëkurës (përfshirë vulvitin), tinea (pityriasis) versicolor dhe dermatit seborroik të shkaktuar nga Malassezia (e quajtur më parë Pityrosporum) spp.

Kundërindikime
Kremi Nizoral 2% kundërindikohet të përdoret nga pacientë të cilët kanë mbindjeshmëri nga lënda vepruese apo nga lëndët ndihmëse.

Paralajmërime të veçanta dhe masa paraprake për përdorim
Kremi Nizoral 2% nuk ​​është për përdorim oftalmik.
Nëse administrohet së bashku me një kortikosteroid lokal, për të shmangur rikthim të simptomave në momentin që do ndërpritet terapia, vazhdoni aplikimin e një kortikosteroidi me veprim të lehtë dhe kremit Nizoral në darkë. Ndërpriteni kortizonin në mënyrë graduale, pas rreth 2-3 javësh.
Kremi Nizoral përmban 6000 mg propilen glikol në çdo tub 30 g, që është e barabartë me 200 mg/g.
Kremi Nizoral përmban alkool cetil dhe alkool stearil, të cilët mund të shkaktojnë reaksione lokale të lëkurës (p.sh. dermatiti i kontaktit).

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nuk ka studime të përshtatshme dhe të kontrolluara mirë në gratë shtatzëna ose në gratë që ushqejnë me gji. Të dhënat për një numër të kufizuar shtatzënish të ekspozuara tregojnë se nuk ka efekte anësore të ketokonazolit të aplikuar lokalisht gjatë shtatzënisë te nëna ose te fetusi/fëmija i porsalindur.
Studimet e kafshëve kanë treguar toksicitet riprodhues në doza që nuk janë relevante për administrimin topik të ketokonazolit.

Nuk ka rreziqe të njohura që lidhen me përdorimin e kremit Nizoral 2% gjatë shtatzënisë ose laktacionit.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Kremi ketokonazol është formuluar për t’u përdorur tek të rriturit.
Në rastet e kandidozës së lëkurës, tinea corporis, tinea cruris, tinea manus, tinea pedis dhe tinea (pityriasis) versicolor: – rekomandohet që kremi Nizoral 2% të aplikohet një ose dy herë në ditë në zonën e prekur dhe në zonat përreth.

Kohëzgjatja e zakonshme e trajtimit është:
-tinea versicolor 2-3 javë,
-infeksionet nga majatë 2-3 javë, -tinea cruris 2-4 javë,
-tinea corporis 3-4 javë,
-tinea pedis 4-6 javë.

Dermatiti Seborroik – Kremi Nizoral 2% duhet të aplikohet në zonat e prekura një ose dy herë në ditë.
Kohëzgjatja e zakonshme e trajtimit në dermatitin seborrheik është 2 deri në 4 javë. Terapia e mirëmbajtjes mund të aplikohet me ndërprerje (një herë në javë).
Trajtimi duhet të vazhdojë deri disa ditë pas zhdukjes së të gjitha simptomave. Diagnoza duhet të rishikohet nëse nuk vërehet përmirësim klinik pas 4 javësh të trajtimit. Duhet të respektohen masat e përgjithshme në lidhje me higjienën për të kontrolluar burimet e infeksionit ose ri-infeksionit.
Dermatiti seborrhoeik është një gjendje kronike dhe ka shumë të ngjarë që rikthimi të ndodhë.

Mënyra e administrimit: Administrim lokal në lëkurë..

Pacientët pediatrikë – Siguria dhe efikasiteti i kremit Nizoral 2% tek fëmijët (nën 17 vjeç) nuk është vërtetuar.

Përbërësit

Ketoconazole
Propylene Glycol
Stearyl Alcohol
Cetyl Alcohol
Sorbitan Stearate
Polysorbate 60
Isopropyl Myristate
Sodium Sulphite Anhydrous (E221)
Polysorbate 80
Water purified (Ph. Eur)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping