info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Espumisan Perlen 40 mg (simetikon)

Çmimi:309.00 L

Medikament OTC që ndihmon në eleminimin e gazrave dhe pakëson ndjesinë e fryrjes
Kuti x 25 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3193
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

25 kapsula

Suitable For

Përshkrimi

Espumisan® Perlen është një bar me veprim në traktin gastro-intestinal, por që shërben edhe si ndihmës në procedurat diagnostike.
Lënda vepruese, simetikoni, bën të mundur që bulëzat e gazrave, që ndodhen të përziera me masën ushqimore dhe mukusin e traktit gastro-intestinal, të dezintegrohen.
Gazrat e krijuara nëpërmjet këtij proçesi më pas jashtëqiten të ndihmuara nga lëvizjet e zorrëve.

Përdorimet:
– Për trajtimin simptomatik të ankesave gastro-intestinale, të cilat lidhen me shtimin e gazrave, si p.sh. fryrja e barkut nga gazrat (meteorizmi) apo nxjerrja e tepruar e gazrave (flatulenca).
– Për pëgatitjen e të sëmurëve që do t’i nënshtrohen ekzaminimeve diagnostike në regjionin abdominal (në zonën e barkut), p.sh. me rreze X (radiografike) ose ultratinguj (ekzaminimi sonografik ose EKO).
Ankesat të cilat lidhen me krijimin e shtuar të gazrave gjithashtu mund të jenë një shenjë e çrregullimeve funksionale në regjionin gastrointestinal.
Ato mund të shfaqen edhe në trajtën e një ndjesie presioni apo mbushje, të ndjesisë së ngopjes së parakohshme, të nxjerrjes së gromësirave, apo të zhurmës së zorrëve dhe fryrjes së tyre.

Mos përdorni Espumisan® Perlen:
– Në rast se jeni alergjikë (të mbindjeshëm) ndaj simetikonit, agjentit ngjyrues të verdhë në portokalli S (E 110), metil parahidroksibenzoatit apo ndaj ndonjërit prej përbërësve të tjerë (ingredientëve) të Espumisan® Perlen.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj para se të përdorni ndonjë bar.
Për shkak të mënyrës së veprimit dhe të faktit që simetikoni nuk përthithet nga trakti gastro-intestinal, nuk pritet të shfaqen efekte të padëshiruara nga përdorimi i Espumisan® Perlen gjatë shtatzënisë dhe në periudhën e ushqyerjes me gji.
Nuk ka të dhëna klinike mbi përdorimin e Espumisan® Perlen në gratë shtatzëna.

Deri tani nuk janë vënë re efekte të padëshiruara që të kenë lidhje me përdorimin e Espumisan®Perlen.
Agjenti ngjyrues i verdhë në portokalli S (E 110) mund të shkaktojë reaksione alergjike.
Metil parahidroksibenzoati (E 218) mund të shkaktojë reaksione mbindjeshmërie, si dhe reaksione të vonuara.
Në rast se ndonjë nga efektet e padëshiruara bëhet serioz, ose në rast se ju shfaqen efekte të padëshiruara që nuk janë shënuar në fletën udhëzuese që shoqeron produktin, njoftoni mjekun ose farmacistin.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Për trajtimin e ankesave gastrointestinale të cilat lidhen me krijimin e shtuar të gazrave, si p.sh. fryrja e barkut nga gazrat (meteorizmi) apo nxjerrja e tepruar e gazrave (flatulenca)
fëmijët mbi 6 vjeç, të rinjtë dhe të rriturit mund të konsumojnë 2 kapsula (sasi e barabartë me 80 mg simetikon) 3 deri 4 herë në ditë.

Espumisan® Perlen mund të merret njëkohësisht me ushqimin ose pas tij, gjithashtu, kur është e nevojshme, ai mund të merret edhe para gjumit.
Espumisan® Perlen duhet të përdoret për aq kohë sa zgjasin ankesat tuaja.

Për përgatitjen e të sëmurëve që do t’i nënshtrohen ekzaminimeve diagnostike në regjionin e abdominal, p.sh. me rreze X (radiografike) ose ultratinguj (ekzaminimi sonografik ose EKO).
Ditën përpara ekzaminimit Mëngjesin e ditës së ekzaminimit
3 herë nga 2 kapsula 2 kapsula
(sasi e barabartë me 240 mg simetikon)

Përbërësit

simetikon, metil parahidroksibenzoat (E 218) [Ph. Eur.], xhelatinë, glicerol (85 për qind), kinolinë e verdhë (E 104), e verdhë portokalli S (E 110).

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping