info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Enema Copper Solution

Çmimi:216.00 L

Klizmë njëpërdorimëshe me efekt laksativ
125 ml

Stock: Ka stok

SKU: 2169
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

125 ml

Suitable For

Përshkrimi

Tretësira hipertonike e monofosfatit dhe difosfatit të natriumit, rrit sasinë e ujit në zorrë, shkakton enjtje të zorrëve dhe në këtë mënyrë rrit peristaltikën pa shkaktuar dhimbje apo spazma.
Klizmat rektale që përmbajnë kripëra fosfate nxisin zbrazjen e zorrëve brenda 2-5 minutave.

Indikimet
Evakues (zbrazës) i zorrëve për një sërë proçedurash diagnostikuese dhe kirurgjikale.
Laksativ për trajtimin afatshkurtër të konstipacionit.

Kundërindikimet
Obstruksioni gastrik dhe i zorrës.
Aktiviteti i tepërt i zorrëve.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Shmangni përdorimin gjatë shtatzënisë dhe në momentin e lindjes së fëmijës.
Ashtu si për çdo medikament tjetër nëse jeni duke ushqyer fëmijën me gji, kërkoni këshillën e mjekut përpara se të përdorni këtë produkt.

Fëmijët
Mos e administroni tek fëmijët nën 2 vjeç.

Efektet anësore të mundshme:
– diarre;
– disbalancë elektrolitike.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit: 60-120 ml përnjëheresh.
Fëmijët mbi 2 vjeç: 10-60 ml përnjëheresh.
Aplikim vetëm në rrugë rektale.

Pacienti duhet të jetë shtrirë, në anën e majtë.
Hiqni kapakun blu të klizmës dhe vendoseni në rektum.
Shtypeni klizmën derida të zbrazet plotësisht.
Pasi ta hiqni klizmën nga rektumi qëndroni në pozicionin shtrirë dhe për 3-5 minuta.
Hidheni klizmën dhe sasinë e solucionit që mund të ketë ngelur në të.

Përbërësit

sodium phosphate dibasic heptahydrate, sodium phosphate monobasic monohydrate, sorbic acid, water for injection

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping