info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj Fryte Boronice Bio

Çmimi:L450.00

Çaj me përbërje të fryteve te boronicës
(vaccinum myrtillas) 90 g

Stock: In stock

Additional information

Brand

Përshkrimi

Frytet e boronicës janë të pasura me taninë, acid malik, citrik e benzoik si dhe me vitamina A, C dhe P.
Frytet e boronicës dhe çaji i dalë prej tyre ndihmon dukshëm në trajtimin e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në kapilarë, veçanërisht në hemoragjitë e retinës.
Krahas vlerave që ka si një çaj i përditshëm boronica ndihmon në infeksionet e zgavrës së gojës dhe atë të fytit.
Gjithashtu ndihmon kundër heqjes së barkut, kundër hemorroideve, kundër ulçerës gastrike dhe variçeve.

Përdorimi

Kokrrat mund të përtypen nga goja ose të merren në formë çaji (në vartësi edhe të moshës).
Mesatarisht një deri në dy lugë çaji (=5-10 gram) përtypen mirë në gojë dhe më pas gëlltiten. Çaji përgatitet duke zhytur në një enë (masa e dy filxhanave çaji) me ujë të vakët një –dy lugë fryte boronice dhe duke i lënë të mufaten për dhjetë minuta.
Më pas ena vihet në zjarr deri në vlim.
Lëngu i përftuar pihet si një çaj dhe frytet e mbetura mund të hahen.

Përbërësit

Boronicë të egër 100% organike.