Qumështi i bletës – çfarë duhet të dini rreth tij

Qumështi i bletës është një masë xhelatinore e prodhuar nga bletët punëtore për të ushqyer larvat dhe bletën mbretëreshë.

Përmban:

 • 60-70% ujë;
 • 12-15% proteina;
 • 10-16% sheqer;
 • 3-6% yndyrna;
 • 2 – 3% vitamina, kripëra dhe aminoacide.

Qumështi i bletës mblidhet nga hojet e bletës mbretëreshë, pasi vetëm në këto hoje është i depozituar në sasi të larta. Nga një koloni me bletë mund të sigurohet rreth 500 g qumësht blete në një periudhë kohore prej 6 muajsh.

Qumshti i bletës rekomandohet të përdoret tek personat që vuajnë nga:

 • ateroskleroza;
 • diabeti;
 • hiperkolesterolemia (nivele te larta të kolesterolit në gjak);
 • sëmundje inflamatore;
 • sindromi premenstrual;
 • sëmundje të veshkës;
 • rënia e imunitetit.

Qumështi i bletës mund të përdoret në rrugë orale ose topike (lokalisht). Lokalisht përdoret për rigjenerimin e plagëve, pasi ka veti antibakteriale, antioksiduese dhe shton sintezën e kolagjenit. Të gjitha këto efekte janë të nevojshme për rigjenerimin e plagëve të lëkurës.

Pyetjet më të shpeshta në lidhje me qumështin e bletës

1- A ndikon qumështi i bletës në funksionin e trurit?

Sipas një studimi të kryer në minj, konsumimi i përditshëm i qumështit të bletës përmirëson memorien dhe pakëson depresionin. Megjithatë një studim i mëtejshëm në njerëz duhet të kryhet për të mbështetur apo rrëzuar teorinë e mësiperme.

2-A ka ndikim qumështi i bletës në shikim?

Konsumimi i rregullt i qumështit të bletës ndikon pozitivisht në trajtimin e simptomave që vijnë nga tharja e syrit. Kjo pasi shton prodhimin e lotit në gjendrat lakrimale.

3-A ndikon në funksionin e sistemit imunitar?

Qumështi i bletës rrit mbrojtjen natyrale të organizmit dhe ndihmon në “luftën” kundër baktereve dhe viruseve. Proteinat dhe acidet yndyrore që janë përbërës të qumështit të bletës ulin incidencën e infeksioneve.

4-A e shton qumështi i bletës oreksin?

Po. Qumështi i bletës shton oreksin prandaj përdoret tek fëmijët ose te personat që janë nën peshë. Por, në të njëjtën kohë nuk të shëndosh. Kjo ndodh pasi qumështi i bletës riaktivizon proçeset e metabolizmit qelizor. Kur ne konsumojmë qumësht blete, qelizat e trupit përdorin më shumë oksigjen dhe shtojnë frymëmarrjen qelizore.

5-A duhet të përdorin qumësht blete njerëzit që ndihen gjithmonë të lodhur?

Qumështi i bletës ka aftësinë që të krijojë dhe ruajë energji, pasi nxit metabolizmin qelizor. Nëse ndiheni të lodhur ose keni një rutinë të përditshme shumë aktive, qumështi i bletës duhet të jetë pjesë e dietës tuaj ushqimore.

6-A ndikon tek nivelet e kolesterolit në gjak?

 Konsumimi i përditshëm i qumështit të bletës në rrugë orale është vënë re që ul nivelet e kolesterolit te njerëzit që vuajnë nga hiperkolesterolemia.

7-A duhet të konsumojnë qumësht blete fëmijët?

Sigurisht që po. Qumështi i bletës ka shumë benefite për organizmin dhe mund të përdoret deri në 6 muaj rresht tek fëmijët. Por, nëse fëmija juaj është alergjik ose nëse vuan nga astma, bëni shumë kujdes për përdorimin e tij dhe konsultohuni paraprakisht me pediatrin tuaj.

Fakte

Një studim i publikuar në revistën Gynecological Endocrinology, i kryer në femra që vuanin nga simptomat e sindromit post-menopauze tregoi se në 36 femra që konsumuan çdo ditë 150 mg qumësht blete pati:

 • ulje të LDL me 4.1%;
 • rritje të HDL me 7.7%;
 • ulje të kolesterolit total me 3.1%.

2-Një studim i kryer në 110 femra që vuanin nga simptomat e sindromit premenstrual. Ato u ndanë në dy grupe: një grup që konsumoi placebo (mendonte se po konsumonte qumësht blete por në fakt jo) dhe një grup që konsumoi 1 g qumësht blete çdo ditë.

U vu re që:

 • grupi i femrave që konsumoi placebo pati një reduktim të simptomave me 5%;
 • grupi i femrave që konsumoi qumësht blete pati një reduktim të simptomave me 50%.

Qumështi i bletës – Efekte të mundshme anësore dhe kujdesi gjatë përdorimit të tij

Nëse jeni person alergjik ose vuani nga astma duhet të bëni shumë kujdes kur përdorni qumështin e bletës. Mund të shkaktojë reaksion alergjik që varion nga i lehtë në kërcënues për jetën.

qumesht blete kufizime

Qumështi i bletës ngadalëson proçesin e koagulimit të gjakut, prandaj nëse jeni duke përdorur një hollues gjaku si p.sh varfarinë këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të tij.

Në disa raste konsumimi i qumështit të bletës përkeqëson dermatitin.

Nëse keni tension të ulët, tregoni kujdes kur konsumoni qumësht blete, pasi mund të shkaktojë edhe më shumë tensionin.


Ndoshta mund t’ju interesojnë edhe artikujt e mëposhtëm:

Omega-3 -acidet yndyrore me kaq shumë përfitime për shëndetin

Kolesterol i lartë në gjak – si ta trajtojmë nëpërmjet dietës ushqimore

Detox i plotë i trupit – ja disa mënyra për të rinovuar trupin tuaj