info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Antrolin Rectal Cream

Çmimi:921.00 L

Krem për trajtimin e hemorroideve (nifedipinë, lidokainë)
30 g

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

30 g

Suitable For

Action

Përshkrimi

Antrolin është një krem rektal që ka në përmbajtje nifedipinë me efekt relaksues në muskujt periferikë të butë si sfinkterët analë.
Veprimi i nifedipinës theksohet më shumë nga lidokaina, me efekt anestezik lokal dhe lehtësues i dhimbjes.

Indikimet:
– Trajtimi i hemorroideve.
– Trajtimi i fisuarve anale.
– Trajtimi i sëmundjeve të tjera proktologjike të lidhura me hipertrofinë e sfinkterave analë.

Mos përdorni Antrolin nëse:
– jeni alergjik ndaj ndonjërit prej përbërësve të pranishëm në formulim.
– jeni shtatzënë ose po ushqeni me gji.
– vuani nga një formë e rëndë hipotensioni ose insufiçience kardiovaskulare.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nifedipina dhe lidokaina kalojnë barrierën placentare dhe ekskretohen me qumështin e gjirit. Studimet në minj dhe lepuj kanë treguar se nifedipina mund të provokojë efekte teratogjenike. Lidokaina nuk ka treguar se krijon ndonjë risk për fetusin. Antrolin nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Efekte të mundshme anësore
Efekte anësore si dhimbje, ndjesi djegie, kruarje, hiperemi dhe gjakderdhje mund të shfaqen lokalisht.
Efekte të tilla ulen kur ndërpritet trajtimi.
Në raste shumë ta rralla janë shkaktuar reaksione alergjike, që kryesisht vijnë nga prania e lidokainës.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Antrolin është një krem për përdorim rektal dhe perianal.
Aplikoni kremin 2 herë në ditë, për të paktën 3 javë.
Ndiqni udhëzimet e mëposhtme për një përdorim korrekt të kremit:
1. Pastroni duart para aplikimit të kremit.
2. Hiqni kapakun mbyllës të tubit.
3. Vendosni aplikatorin.
4. Shtypeni pak tubetin që një sasi e vogël e kremit të dalë jashtë dhe të lubrifikojë aplikatorin.
5. Shtrihuni në krahun e majtë dhe çojeni këmbën e djathtë në drejtim të barkut.
6. Vendosni aplikatorin në anus, dhe shtypni fundin e tubetit me qëllim që të dalë rreth 1 cm krem.
7. Vendosni një sasi të vogël të kremit në afërsi të anusit dhe lyeni sipërfaqen rreth tij (aplikim perianal).
8. Pas aplikimit të kremit qëndroni për pak minuta në pozicionin shtrirë.
9. Pastrojeni aplikatorin me një letër të pastër dhe vendoseni tubetin bashkë me kanulën në kutinë fillestare.
10. Lani duart.

Përbërësit

nifedipinë, lidokainë klorhidrat, parafinë e bardhë, propilenglikol, trigliceride me varg të mesëm, makrogol stearat, alkool cetilstearilik, glicerol monostearat, metil sodium parahidroksibenzoate, propil parahidroksibenzoat, ujë i purifikuar

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping