info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Lioton gel (heparine natriumi)

Çmimi:1,026.00 L

Xhel me heparinë, që përmirëson mikroqarkullimin lokal
Tub x 50 g

Stock: Ka stok

SKU: 1737
Etiketë:

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

50 g

Suitable For

Përshkrimi

Substanca aktive në Lioton xhel është heparina (në formën heparinë natriumi). Heparina është një përbërës natyror, e cila është e njohur më së shumti për ndikimin e saj në kaskadën e koagulimit të gjakut. Heparina ka veti anti-koagulante, anti-inflamatore dhe anti-edemë.
Lioton xhel është i disponueshëm në trajtë xheli i cili aplikohet në lëkurë.

Lioton Gel përdoret për:
– Trajtimin e simptomave të sëmundjeve venoze sipërfaqësore (p.sh. ato karakteristike të venave varikoze dhe ndërlikimet e tyre: zhvillimi i mpiksjes së gjakut në venat e prekura me ose pa inflamacion të murit të venës; inflamacion i indeve përreth venës dhe ulçera që zhvillohen në lëkurë mbi zonën e venave varikoze).
– Trajtimin e inflamacionit të murit të venës së dëmtuar, pas operacioneve kirurgjikale.
– Lehtësimin e simptomave pas operacionit në venë (p.sh. mavijosje dhe ënjtje).
– Lehtësimin e enjtjes dhe mavijosjes së kyçeve dhe muskujve për shkak të traumave dhe ndrydhjeve.
– Lioton mund të përdoret vetëm si trajtim lokal, ose në kombinim me terapitë sistemike.

Lioton® Gel zvogëlon në mënyrë efektive simptomat e sëmundjeve venoze sipërfaqësore si:
– Këmbë të rënduara
– Këmbë që dhembin.
– Skuqje dhe enjtje e këmbëve.

Formula optimale e xhelit siguron një ndjesi ftohjeje në vendin e dhimbjes.

Mos përdorni Lioton xhel nëse jeni alergjik ndaj heparinës ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
Meqenëse ka ende të dhëna të kufizuara mbi efektin e Lioton xhel te fëmijët, rekomandohet që të mos përdoret te fëmijët.
Lioton Gel nuk duhet të aplikohet në plagë me rrjedhje gjaku ose të hapura, në membrana mukoze ose në zonat e infektuara.

Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni Lioton xhel.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Aplikoni butësisht 3 – 10 cm xhel në zonën e prekur 1 deri në 3 herë në ditë.
Xheli ka një aromë qetësuese livandoje dhe neroli, nuk lë ngjyrë dhe për këtë arsye është shumë i përshtatshëm pë t’u përdorur në çdo lloj situate.
Në rast se simptomat tuaja përkeqësohen apo pas 7 ditësh nuk përmirësohen këshillohuni me mjekun.

Përbërësit

heparinë natriumi, Etanol, karbomer, trolaminë, metilparahidroksibenzoat (E218) dhe propilparahidroksibenzoat (E216), vaj i luleve të portokallit (vaj neroli – i cili përmban linalool, d-limonen, geraniol, citral, citronelol dhe farnesol), vaj livando (i cili përmban linalool, d-limonen, geraniol dhe kumarinë), ujë i purifikuar.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping