info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • 10-18 SHTATOR 15% ULJE Suplementet për fëmijë | 10% ULJE Suplementet për të rritur | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Herplex cream (aciclovir)

Çmimi:554.00 L

Krem me aciklovir për trajtimin e herpesit
Tub x 10 g

Stock: S’ka stok

SKU: 002022
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

10 g

Suitable For

Përshkrimi

Herplex krem përdoret për trajtimin e infeksioneve të lëkurës të shkaktuara nga viruset Herpes Simplex, duke përfshirë infeksionet e lëkurës që hasen në zonën genitale (herpes
genitalis primar dhe rekurent) dhe në buzë (herpes labialis), lëkurën rreth gojës dhe hundës.

Herplex krem nuk duhet të përdoret nëse keni ndonjë reaksion alergjik ndaj
aciklovirit ose ndaj ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim (skuqje të lëkurës, enjtje të gojës
dhe gjuhës, rash, të kruara, acarime).

Nuk janë kryer akoma studime tek gratë shtatzëna, prandaj përdorimi gjatë shtatzanisë ose jo vendoset vetëm nga mjeku, duke marrë parasysh benefitet për nënën dhe riskun për fetusin.

Nuk dihet nëse acikloviri ekskretohet në qumështin e gjirit të nënës pas aplikimit lokal. Sidoqoftë, duke qenë se nuk kemi përthithje sistemike të barit pas aplikimit lokal të aciklovirit, nuk pritet që të ekskretohet sasi e konsiderueshme e barit në qumështin e gjirit. Herplex mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji vetëm në rastet kur mjeku e gjykon të arsyeshme.

Efektet e padëshirueshme janë shumë të rralla gjatë aplikimit lokal të Herplex krem.
Mund të hasen ndjesi të djegies ose shpimit të lëkurës në vendin e aplikimit.
Eritema e lehtë ose tharja e lëkurës janë të rralla.
Mund të hasen tepër rrallë raste të dermatitit të kontaktit (skuqje, enjtje, blistera).

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Para dhe pas aplikimit të Herplex krem, sigurohuni të lani duart.
Kremi Herplex duhet përdorur sa më shpejt të jetë e mundur, sapo të jenë shfaqur simptomat e para (p.sh shpim, kruarje, djegie), të cilat zakonisht paraprijnë shpërthimin e problematikave në lëkurë.
Kremi Herplex duhet të aplikohet në lezionin që po zhvillohet, sa më shpejt të jetë e mundur pas fillimit të infeksionit.

Herplex krem duhet aplikuar pesë herë në ditë, në intervale prej katër orësh, duke shmangur aplikimet gjatë natës.
Trajtimi duhet vazhduar për 5 ditë.
Nëse pas 5 ditësh, shërimi nuk është i plotë, atëherë trajtimi mund të vazhdohet edhe për një 5 ditësh tjetër.

Përbërësit

aciklovir, propilen glikol, gliceril stearat polietilen glikol-100-stearat, ketostearil alkool, parafinë e lëngshme, parafinë e bardhë e butë, laurilsulfat natriumi, ujë i distiluar.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping