info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Ideos tableta të përtypshme

Çmimi:816.00 L

Medikament që siguron sasinë e duhur të kalçiumit dhe vitaminës D3 pë të cilën trupi juaj ka nevojë
Kuti x 30 tableta të përtypshme

Stock: Ka stok

SKU: 5830
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

30 tableta të përtypshme

Suitable For

Përshkrimi

Ky medikament ka në përmbajtje kalçium dhe vitaminë D3, të nevojshme për një sërë proçesesh në organizëm.

Përdoret:
-në rastet kur kemi defiçencë të kalçiumit dhe vitaminës D3;
-së bashku me trajtime të tjera tek personat që vuajnë nga osteoporoza.
Është formuluar për t’u përdorur nga të rriturit.

Mos përdorni IDEOS nëse:
-jeni alergjik nga kalçiumi, vitamina D3 ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-nëse jeni alergjikë nga soja dhe nga kikirikët (ky formulim përmban vaj soje);
-nëse keni nivele të larta të kalçiumit në gjak (hiperkalçemi);
-nëse keni ndonjë patologji që çon në hiperkalçemi dhe/ose hiperkalçiuri;
-nëse keni probleme me veshkat;
-nëse keni gurë në veshka;
-nëse keni nivele të larta të vitaminës D (hipervitaminoza D);
-nëse qëndroni në të njëjtin pozicion në një pjesë të madhe të ditës.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Ky medikament mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji kur mjeku e gjykon të arsyeshme. Sidoqoftë, nuk duhet të konsumoni më shumë se një tabletë në ditë.

Kalçiumi dhe vitamina D3 kalojnë në qumështin e gjirit, prandaj përpara se të filloni përdorimin e këtij medikamenti, duhet të këshilloheni fillimisht me mjekun tuaj.
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni këtë medikament.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë merreni këtë medikament saktësisht siç u ka thënë mjeku ose farmacisti juaj. Këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj nëse nuk jeni të sigurt në lidhje me përdorimin.

Doza e zakonshme për të rriturit, është 2 tableta në ditë.
Përtypni tabletat plotësisht përpara se t’i gëlltisni. Më pas pini një gotë ujë.

Ky medikament ka të ngjarë të ndërveprojë me disa ushqime.
Ju duhet të merrni IDEOS para ose pas vakteve që përmbajnë: acid oksalik (spinaq, raven, lëpjetë, kakao, çaj), fosfate (mish derri, proshutë, salçice, djathë të përpunuar, krem ​​ëmbëlsirash, pije me kola), ose acid fitik (drithëra të plota, perime të thata, fara vajore, çokollata).

Përbërësit

calcium, vitamine D3
xylitol (E967), sorbitol (E420), povidone, magnesium stearate, lemon
flavouring (flavouring preparations, natural flavouring substances, maltodextrin, acacia , sodium
citrate, citric acid, butylated hydroxyanisole), alpha-tocopherol, partially hydrogenated soybean
oil, gelatin, sucrose, maize starch.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping