info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Tot`hema ampula

Çmimi:529.00 L

Solucion oral me bazë hekuri për të korrigjuar aneminë
Paketim x 20 ampula

Stock: Ka stok

SKU: 3971
Etiketa: , , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

20 ampula

Suitable For

,

Përshkrimi

Tot`hema është një bar otc që përmban glukonat hekuri, një agjent efektiv për trajtimin dhe parandalimin e anemisë për shkak të mungesës së hekurit.
Ky bar ka bakër dhe mangan në dozën e rekomanduar ditore.
Bakri nxit përthithjen e hekurit në traktin gastrointestinal dhe në eritroblaste.
Mangani lehtëson sintezën e hemoglobinës.
Produkti është i përshtatshëm për fëmijët mbi 1 muajsh dhe për gratë shtatzëna.

Indikimet
Parandalimi dhe trajtimi i anemisë që vjen si pasojë e mungesës së hekurit.

Mos përdorni Tot`hema nëse:
-jeni alergjik nga substanca aktive apo nga substancat ndihmëse të pranishme në formulim;
-keni tepricë të hekurit në organizëm;
-keni talasemi;
-vuani nga anemia refraktare;
-keni sëmundje të palcës së kockave.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Flisni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë.
Tot`hema është e përshtatshme për përdorim gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë të shtatzënisë.
Të dhënat e mbledhura tregojnë se nuk ka asnjë efekt negativ në shtatzëni, fetus ose fëmijën e porsalindur.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikament lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Trajtimi:
-Të rriturit mund të konsumojnë 100-200 mg hekur në ditë (2-4 ampula) në ditë përpara ushqimit.
-Fëmijët mbi 1 muaj mund të konsumojnë 5-10 mg/kg peshë hekur në ditë.

Parandalimi i anemisë në rast shtatzënie: 50 mg hekur (1 ampulë) në ditë, në 2 tremujoret e fundit të shtatzënisë.

Konsumimi i çajit në sasi të larta pakëson përthithjen e hekurin. Mos konsumoni çaj kur konsumoni hekur.

Udhëzime për përdorim:
Tunde ampulën përpara çdo përdorimi.
Hapeni ampulën në të dyja anët, dhe hidheni solucionin në një gotë me ujë ose pije tjetër (nuk duhet të jetë pije alkoolike dhe as qumësht).

Përbërësit

ferrous gluconate, manganese gluconate and copper gluconate, glycerol, glucose solution, sucrose, anhydrous citric acid, sodium citrate, sodium benzoate, polysorbate 80, caramel colour* (E 150c), fruit flavour*, purified water.
Caramel colour: glucose, ammonium hydroxide
Fruit flavour: isoamyl acetate, isoamyl butyrate, benzaldehyde, ethyl methylphenylglycidate, gamma undecalactone, ethylvanillin, alcohol, water.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping