info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Blog

Këshilla për një jetë të shëndetshme

Arsyet përse kemi vonesë menstruacionesh

Gusht 20, 2019

Për disa femra, menstruacionet janë të rregullta e të përpikta si ora, ndërsa për disa të tjera janë të paparashikueshme dhe mund të vijnë papritur....

Më Shumë
Multivitaminat gjatë shtatzënisë

Gusht 8, 2019

Multivitaminat gjatë shtatzënisë   Rëndësia e ushqyerjes së duhur gjatë shtatzënisë nuk mund të anashkalohet. Një dietë e ekuilibruar ushqimore është mënyra më e mirë,...

Më Shumë
Medikamentet e nevojshme gjatë pushimeve

Korrik 20, 2019

Pushimet po afrojnë dhe po përgatiteni të udhëtoni drejt destinacionit tuaj veror? Ndoshta po pyesni se çfarë ilaçesh të vendosni në valixhe, për të përballuar...

Më Shumë
Si të qëndrojmë të shëndetshëm gjatë verës

Korrik 5, 2019

Stina e verës është periudha e pushimeve, detit, diellit dhe aktiviteteve në natyrë. Por temperaturat e larta në të cilat ekspozohemi ndikojnë në gjendjen e...

Më Shumë
Thuaji PO mbrojtjes nga dielli!

Prill 2, 2019

Rrezet e dëmshme të diellit dëmtojnë lëkurën pavarësisht moshës, gjinisë apo tipit të saj, ndaj mbrojtja nga dielli është e domosdoshme për këdo. Edhe personat...

Më Shumë
Si të zgjidhni ushqimin e duhur për fëmijën tuaj që nga lindja

Mars 30, 2019

Ushqimi është një përvojë e dobishme dhe e kënaqshme, për lidhjen e prindit me foshnjën. Ushqimi i parë për të porsalindurit është qumështi i gjirit....

Më Shumë
Njihuni me spirulinën – algën e mrekullueshme me shumë përfitime terapeutike.

Mars 6, 2019

Spirulina është një algë mikroskopike ujore, që gjendet tek ujërat e ëmbla dhe është një ndër ushqimet më të plota në botë. Emri i saj vjen nga...

Më Shumë
9 mënyra si të forconi shëndetin e fëmijës suaj

Shkurt 22, 2019

A jeni gjithmonë të shqetësuar kur shikoni se fëmija juaj ka rrufë apo kollitet? A mendoni shpeshherë se imuniteti i tyre është i dobët? Një...

Më Shumë
Moringa Oleifera!

Nëntor 26, 2018

Keni dëgjuar për Moringën? – Njihuni me “superushqimin” më të ri. Është quajtur ndryshe edhe si ” Pema e mrekullisë”. Moringa Oleifera është një bimë...

Më Shumë
Përdorimi i gabuar i antibiotikëve ju rrezikon jetën!

Nëntor 26, 2018

Antibiotikët janë medikamente të fuqishme që luftojnë infeksionet bakteriale. Ata NUK veprojnë në infeksionet e shkaktuara nga viruset, sic është gripi. Antibiotikët “nuk zgjedhin”. Ata...

Më Shumë
Uji Termal!

Nëntor 26, 2018

A e dini se uji termal është uji që vjen nga thellësitë e tokës, i cili duke kaluar nëpër shkëmbinjtë nëntokësorë pasurohet me shume minerale...

Më Shumë
Algat e detit

Nëntor 26, 2018

Keni dëgjuar për algat e detit dhe trajtimet me baltë të pasur me to? Algat detare janë cilësuar si një burim shumë i mirë mineralesh,...

Më Shumë