info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Minamol Plus 250 mg/150 mg/50 mg

Çmimi:453.00 L

Medikament OTC me veprim analgjezik
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 004495505
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Minamol Plus përdoret për të qetësuar dhimbjen me intensitet të ulët dhe/ose mesatar.
Paracetamoli dhe propifenazoni kanë veti analgjezike dhe antipiretike, kurse kafeina shton efektin analgjezik të tyre.

Mos përdorni Minamol Plus nëse:
– keni alergji nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim;
– vuani nga anemia hemolitike si pasojë e një çrregullimi gjenetik;
– vuani nga anemia e shkaktuar nga porfiria hepatike;
– dhimbja vazhdon dhe pas 10 ditësh trajtimi;
– keni insufiçiencë akute renale dhe hepatike.
Minamol Plus nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 12 vjeç.

Minamol Plus nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë.
Minamol Plus nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji. Në disa raste specifike, pasi vlerëson raportin risk-benefit mjeku mund ta rekomandojë përdorimin e këtij medikamenti gjatë ushqyerjes me gji. Kafeina e pranishme në formulim kalon në qumështin e gjirit dhe çon në shfaqjen e efekteve të padëshiruara te foshnja.

Efekte anësore shumë të zakonshme:
– probleme me mëlçinë ku përfshihet dhe fibroza dhe cirroza;
– shtim mbi normë i enzimave të mëlçisë, ku përmendim enzimën LOWER.

Efekte anësore të zakonshme:
– shenja të astmës;
– edemë të fytyrës;
– dhimbje koke, marrje mendsh, përgjumje;
– diarre, të përzjera, probleme me tretjen, fryrje, të vjella, konstipacion;
– simptoma të infeksionit të traktit të sipërm respirator;
– shtim të enzimave të mëlçisë;
-infeksion.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim, pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Përveç rastit kur mjeku juaj e rekomandon ndryshe, të rriturit mund të marrin 1-2 tableta si një dozë e vetme.
Nëse është e nevojshme, mund të merrni Minamol Plus 3 herë brenda 24 orëve.
Pacientët e moshës 12-16 vjeç mund të marrin vetëm 1 tabletë nsi dozë unike. Kur është e nevojshme mund të marrin deri në 3 doza brenda 24 orëve.
Për shkak të rrezikut të toksicitetit të mëlçisë te njerëzit që pinë alkool, doza ditore e paracetamolit nuk duhet të kalojë 2000 mg.
Gëlltitini tabletat me një sasi të konsiderueshme uji.

Përbërësit

250 mg paracetamol, 150 mg propyphenazone, 50 mg caffeine as active substance.
Microcrystalline cellulose, crospovidone, colloidal silicon dioxide, magnesium stearate

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping