[email protected]

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Enterofuryl 100 mg (nifuroxazide)

Çmimi:348.00 L

Medikament OTC që përdoret për trajtimin e diarresë akute të shkaktuar nga një infeksion në zorrë
Kuti x 30 kapsula

Stock: Ka stok

SKU: 5614
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

30 kapsula

Suitable For

Përshkrimi

Enterofuryl është një dezinfektant intestinal.
Përdoret si shtesë ndaj rehidrimit, tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç, për trajtimin e diarresë akute të shkaktuar nga një infeksion në zorrë.

Mos përdorni Enterofuryl:
– nëse jeni alergjik ndaj derivateve të nitrofuranit ose përbërësve të tjerë të pranishëm në këtë formulim.
– tek fëmijët nën 6 vjeç.

Nuk këshillohet përdorimi i Enterofuryl njëkohësisht me barna që përdoren kundër abuzimit me alkoolin ose që frenojnë SNQ.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Preferohet që të shmanget përdorimi i këtij medikamenti gjatë shtatzënisë.
Mund të përdoret tek nënat që ushqejnë me gji vetëm kur e këshillon mjeku dhe kur trajtimi është për një kohë shumë të shkurtër.

Efekte të mundshme anësore:
– reaksione në lëkurë, kruarje, urtikarie;
– enjtje e papritur në fytyrë ose në qafë, që shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe që mund të jetë kërcënuese për jetën;
– lodhje, mungesë fuqie, rënie e presionit arterial.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Kapsulat gëlltiten siç janë, me një gotë plot me ujë.
Të rriturit mund të konsumojnë dy kapsula 4 herë në ditë.
Fëmijët mbi 6 vjeç mund të konsumojnë 2 kapsula, 3-4 herë në ditë.
Përdorimi i kapsulave tek fëmijët nën 6 vjeç kundërindikohet.
Kohëzgjatja e trajtimit është e kufizuar (mund të përdoret deri në 7 ditë).

Përbërësit

nifuroksazid, niseshte misri, sukrozë, pluhur celuloze, stearat magnezi, xhelatinë, dioksid titani, kinolinë e verdhë, azorubinë, ponco 4R