info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Cardiopirin 100 mg (acid acetilsalicilik)

Çmimi:131.10 L

Medikament OTC me veprim anti-agregant
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3934
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulimi

Masa

30 tableta

Suitable For

Cardiopirin përmban acid acetilsalicilik dhe ka efekt anti-trombotik (pengon agregimin e trombociteve), në këtë mënyrë zvogëlon shfaqjen e koagulave të gjakut.
Cardiopirin duke qënë tabletë gastro-intestinale rezistente, ndryshe nga tabletat e zakonshme të cilat shpërbëhen/treten në stomak, shpërndahet në zorrë.
Për këtë arsye Cardiopirin është më pak irrituese për mukozën e stomakut sesa tabletat e zakonshme.

Cardiopirin përdoret për:
– të ulur rrezikun e përsëritjes së atakut kardiak;
– të zvogëluar rrezikun e kthimit të trombozës pas kirurgjisë vaskulare;
– parandalimin e përsëritjes së ishemive dhe goditjeve në tru.

Mos përdorni Cardiopirin nëse:
– jeni alergjik nga acidi acetilsalicilik ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në këtë formulim.
– jeni alergjik ndaj salicilateve të tjerë ose lëndëve të tjera analgjezike dhe antireumatike.
-vuani nga ulçera gastrike dhe intestinale.
– keni tendencë për gjakrrjedhje, pakësim të numrit të trombociteve të gjakut, hemofili.
– keni dëmtime të mëlçisë.
– vuani nga insufiçienca kardiake.
– jeni nën 12 vjeç.
– jeni ne tremujorin e fundit të shtatzënisë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji apo po planifikoni një shtatzëni këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Cardiopirin mund të ndikojë negativisht tek nëna gjatë shtatzënisë apo dhe te zhvillimi i fetusit.Në tremujorin e parë dhe të dytë të shtatzënisë, Cardiopirin nuk duhet të përdoret me përjashtim të rasteve kur është absolutisht e nevojshme. Nëse përdoret gjatë tremujorit të parë dhe të dytë, doza duhet të jetë sa më e ulët dhe kohëzgjatja sa më e shkurtër.
Përdorimi gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë mund të shkaktojë anomali dhe disfunksion në disa organe, prandaj nuk duhet të përdoret.
Për shkak se acidi acetilsalicilik ekskretohet në qumështin e gjirit, Cardipirina do të përdoret gjatë gjidhënies, vetëm kur është absolutisht e nevojshme dhe kur e përshkruan mjeku.

Efekte të mundshme anësore:
– urth, të përzjera, të vjella, dhimbje barku, diarre, gjakderdhje në zorrë.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Gjithmonë përdoreni këtë medikament siç e ka rekomanduar mjeku ose farmacisti tuaj.
Tabletat duhet të gëlltiten përnjëherësh, me një sasi të konsiderueshme uji.
Tableta nuk duhet të përtypet.
Të rriturit rekomandohet të marrin 1 tabletë në ditë.
Doza mund të ndryshohet vetëm nga mjeku.
Cardiopirin nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 12 vjeç.

acid acetilsalicilik, monohidrat laktoze, celulozë mikrokristaline, silic koloidal anhidër, niseshte, talk, triacetin dhe metakrilik acid-ethylacrylate, copolymer, 30 % dispersion

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.