[email protected]

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • 1 QERSHOR OFERTA | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Carbosylane tablets

Çmimi:787.00 L

Medikament OTC me veprim anti-flatulent dhe absorbent në traktin intestinal
Kuti x 24 doza

Stock: Ka stok

SKU: 4496423
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

48 kapsula

Suitable For

Përshkrimi

Ky medikament indikohet të përdoret nga të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç, për trajtimin simptomatik të gjendjeve dispeptike (mostretje) dhe meteorizmit (prani e shtuar e gazrave në zorrë që shkakton simptoma si ndjesi fryrjeje, dhimbje barku, diskomfort, flatulencë ).
Ju duhet të flisni me mjekun tuaj nëse nuk ndiheni më mirë ose nëse ndiheni më keq pas 10 ditësh trajtim me Carbosylane.

Mos përdorni Carbosylane:
-nëse jeni alergjik nga substancat aktive apo nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-tek fëmijët nën 6 vjeç, pasi ekziston rreziku i mbytjes.

Përkujdesje në përdorim
Marrja e medikamenteve të tjera duhet të bëhet të paktën 2 orë larg me Carbosylanin.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Përdorimi i këtij medikamenti gjatë shtatzënisë bëhet vetëm në rastet kur e rekomandon mjeku juaj.
Nëse zbuloni që jeni shtatzënë gjatë trajtimit me Carbosylane, këshillohuni me mjekun tuaj, pasi vetëm ai mund të vendosë nëse trajtimi do të vazhdojë apo do të ndërpritet.
Ky medikament mund të përshkruhet nga mjeku gjatë ushqyerjes me gji.
Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose po planifikoni një shtatzëni, këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.

Si të gjithë medikamentet e tjera, edhe Carbosylane mund të shkaktojë efekte anësore, megjithëse jo të gjithë preken nga to:
– mund të ndodhë çngjyrosja e errët e jashtëqitjes.
– raste të reaksioneve alergjike (urtikarie, reaksion alergjik i gjeneralizuar).
– raste të çrregullimeve gastrointestinale (dhimbje, të vjella, parehati, kapsllëk ose diarre).

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Ky medikament mund të përdoret nga të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç.
Medikament përbëhet nga një kapsulë blu (substancat e së cilës çlirohen në stomak) dhe nga një kapsulë e kuqe gastro-rezistente (substancat e së cilës çlirohen në zorrë).
Kapsula blu dhe kapsula e kuqe pihen njëkohësisht, të shoqëruara me një gotë ujë.
Mund të merren deri në 3 herë në ditë nëse është e nevojshme.
Merreni këtë medikament ekzaktësisht siç e ka rekomanduar mjeku juaj, ose siç përshkruhet në fletë-udhëzues.
Është më mirë nëse e merrni këtë medikament përpara ose pas vakteve ushqimore.

Përbërësit

The active substances are:
Activated charcoal ………………………………………………………………………………………………………..140 mg
Simethicone…………………………………………………………………………………………………………………..45 mg
For one blue or red capsule.
• The other ingredients are:
Sorbitan oleate, polysorbate 80
Shell of the blue capsule : gelatin, indigotin (E132), titanium dioxide (E171).
Shell of the red capsule : gelatin, erythrosine (E127), titanium dioxide (E171), indigotin (E132).
Gastroresistant coating of the red capsule : cellulose phthalate acetate, diethyl phthalate.