info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Pulmoserum Toux Seche Adults

Çmimi:447.00 L

Shurup me kodeinë dhe guaiakol, për trajtimin e kollës së thatë dhe irrituese
200 ml

Stock: Ka stok

SKU: 3630
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

200 ml

Suitable For

Përshkrimi

Ky medikament përmban si lëndë aktive kodeinën.
Indikohet për të qetësuar kollën e thatë dhe irrituese tek të rriturit.

Mos merrni Pulmoserum:
-nëse jeni alergjik ndaj ndonjërit prej përbërësve të këtij formulimi;
-nëse jeni duke u trajtuar me oksibat natriumi medikament që përdoret në trajtimin e narkolepsisë),
-nëse jeni astmatik;
-nëse keni probleme me frymëmarrjen,
-nëse e dini se trupi juaj metabolizon kodeinën shumë shpejt në morfinë,
-nëse jeni duke ushqyer me gji.
Në përgjithësi, kodeina është kundërindikuar tek fëmijët nën 12 vjeç, për shkak të rritjes së rrezikut të efekteve serioze negative. Për më tepër, Kodeina nuk rekomandohet të përdoret nga adoleshentët me funksion të dëmtuar të frymëmarrjes.

Nuk rekomandohet konsumimi i pijeve alkoolike gjatë trajtimit me Pulmoserum.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Ky medikament mund të përdoret gjatë shtatzënisë, me kusht që të jetë për një kohë të shkurtër (disa ditë) dhe pa tejkaluar dozat e rekomanduara.
Megjithatë, në fund të shtatzënisë, përdorimi i tepërt i këtij medikamenti mund të ketë një efekt të dëmshëm për të porsalindurin.
Prandaj, gjithmonë kërkoni këshillën e mjekut tuaj përpara se të merrni këtë medikament dhe mos e tejkaloni dozën e rekomanduar prej tij.
Nëse zbuloni se jeni shtatzënë gjatë trajtimit, konsultohuni me mjekun tuaj pasi vetëm ai mund të gjykojë nevojën për të vazhduar këtë trajtim.
Mos përdorni Pulmoserum gjatë kohës që jeni duke ushqyer me gji, pasi kodeina dhe morfina kalojnë në qumështin e gjirit.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë përdoreni këtë medikament siç e ka rekomanduar mjeku ose farmacisti juaj.
Për çdo dyshim që mund të keni në lidhje me përdorimin e tyre, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Respektoni rreptësisht dozën e përshkruar në recetën mjekësore.
Në mungesë të efikasitetit, mos i rritni dozat përtej asaj që ju është përshkruar, dhe as mos shtoni medikament tjetër kundër kollës, por konsultohuni me mjekun tuaj.

Tek të rriturit, kur përdoret i vetëm Pulmoserumi mund të administrohet në dozën 1-2 lugë gjelle (15 ml) për dozë, çdo 6 orë në rast nevoje, pa kaluar dozën ditore prej 8 lugë gjelle në ditë.

Përbërësit

Codeine, guaiacol
Concentrated phosphoric acid, sucrose, caramel color (E 150), alcohol, purified water.
Alcohol content (V/V): 6%.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping