Dieta Keto…pro apo kundër?

Dieta ketogjenike ose dieta keto është një dietë ushqimore e varfër me sheqerna, por shumë e pasur me yndyrna, me një sërë benefitesh për shëndetin.

Çfarë ndodh gjatë dietës “keto”?

Burimi kryesor i energjisë për qelizat është glukoza, pra një sheqer. Në momentin që në fillojmë të mos konsumojmë sheqerna, organizmit i duhet një burim i ri energjie. Kështu ai fillon të përdorë për këtë qëllim yndyrnat. Ky proçes quhet ketozë.

Gjatë ketozës organizmi “djeg” yndyrnat dhe i shndërron ato në ketone (proçes që ndodh në mëlçi). Ketonet përdoren nga truri si burim energjie.

Pra, gjatë konsumimit të dietës ketogjenike

 • Pakësohet konsumimi i ushqimeve që përmbajnë sheqer.
 • Zëvëndësohen karbohidratet (sheqernat) me yndyrna.

Sa lloje dietash keto ekzistojnë?

 • Dieta ketogjenike standarte (DKS) – dietë ushqimore që përmban:
  • 70% yndyrna;
  • 20% proteina;
  • 10% sheqerna.
 • Dieta ketogjenike ciklike (DKC) – nënkupton që konsumimi i karbohidrateve (sheqernave) mund të jetë i ndryshëm në ditë të ndryshme. Për shembull: ju ndiqni në mënyrë strikte dietën keto për 5 ditë, ndërsa 2 ditë të tjera mund të konsumoni më shumë sheqerna.
 • Dieta ketogjenike e fokusuar (DKF) – nënkupton që gjatë aktivitetit fizik të shtuar ju mund të konsumoni më shumë sheqerna se normalisht.
 • Dieta ketogjenike shumë e pasur me yndyrna (DKPY) – është e ngjashme me dietën ketogjenike standarte por në dallim prej saj, synon konsumimin e proteinave në sasi më të lartë:
  • 60% yndyrna;
  • 35% proteina;
  • 5% sheqerna.

Pjesa më e madhe e njerëzve e nisin dietën KETO sepse duan të humbasin peshë.

Në fakt, ështdieta KETO është më efikase në humbjen e peshës, sesa një dietë ushqimore e varfër në yndyrna.

Por humbja e peshës nuk është i vetmi aspekt pozitiv i dietës keto.

Në foto përmenden aspekte pozitive të dietës keto në organizëm.

Dieta Keto - perfitimet
Ndryshimet pozitive që ndodhin në organizëm gjatë dietës KETO

Efektet anësore të dietës keto

Përpara se të fillojmë t’ju prezantojmë me ushqimet keto dhe t’ju japim ide për vaktet ushqimore, do ju përmendim pak dhe efektet anësore dhe problemet që mund të sjellë dieta keto tek disa individë.

Siç e shpjeguam dhe pak më sipër, dieta keto konsiston në uljen e konsumit të sheqernave dhe zëvëndësimin e tyre me yndyrna.

 • Yndynat metabolizohen në mëlçi.  Pra, nëse e ndiqni këtë dietë për një periudhë kohore shumë të gjatë mund të filloni të keni probleme me mëlçinë. Nëse vuani nga probleme të mëlçisë, mendohuni dy herë përpara se të nisni dietën keto.
 • Dieta keto kufizon ushqimet që konsumoni. Ngrënia e vetëm disa produkteve, mund të çojë në defiçencë të mikroelementeve. Kjo mund të zgjidhet duke marrë suplemente ushqimore.
 • Disa nga personat që kanë qënë në keto, thonë se kanë vuajtur nga konstipacioni.
 • Gjithashtu mungesa e sheqerit mund të çojë në ndryshime të humorit.

Ushqimet që mund të konsumohen në “keto

  VAJRA

 • Vaj kokosi 
 • Vaj ulliri 
 • Gjalpë 
 • Vaj avokado 
 • Krem të yndyrshëm

ARRA DHE FARA

 • Fara kia
 • Fara lini
 • Bajame
 • Arra

        Proteina

 • Biftek
 • Salmon
 • Sardele
 • Mish pule (mundësisht i errët)
 • Gjel deti (mundësisht me mish të errët) 
 • Ton

Perime

 • Brokoli
 • Spinaq
 • Kastravec
 • Bishtaja
 • Domate

Ushqimet që duhet të shmangim kur jemi në keto

 • Drithërat si orizi, makaronat, tërshëra etj.
 • Sheqernat dhe ëmbëlsuesit artificialë.
 • Snacks si patatina, cheeps, etj.
 • Shumicën e pijeve alkolike.   
 • Pijet me sheqer si cola, pepsi etj.
 • Margarinën.
 • Perimet që përmbajnë niseshte si misri, patatet dhe bizelet.

Ndoshtu mund t’ju interesojnë edhe artikujt e mëposhtëm:

Detox i plotë i trupit – ja disa mënyra për të rinovuar trupin tuaj

Superushqimet, mëso më shumë rreth tyre

Njihuni me spirulinën – algën e mrekullueshme me shumë përfitime terapeutike