info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Vitamine B1 10 mg

Çmimi:201.00 L

Tableta me përmbajtje tiaminën, një vitaminë e grupit B
Kuti x 60 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3388
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Brand

Formulimi

Masa

60 tableta

Suitable For

Vitamina B1 bën pjesë në grupin e vitaminave të tretshme në ujë, ndonëse disa rrjedhës të saj kanë një farë lipofiliciteti.
Funksionet themelore të klorhidratit të tiaminës janë:
– metabolizmi i karbohidrateve;
– zhvillimi normal i organizmit;
– përçimi i impulseve nervore;
– sinteza e acetilkolinës.

Tiamina është thelbësore për metabolizmin aerob normal. Ajo merr pjesë në sintezën e ATP.
Tiaminë pirofosfati është forma vepruese e tiaminës.
Pamjaftueshmëria e tiaminës shfaqet kur ajo nuk merret në sasi të konsiderueshme nëpërmjet ushqimit.
Pamjaftueshmëria e rëndë shkakton sëmundjen e beriberit, e cila shkaktohet me çrregullime gastro-intestinale dhe neuropati periferike.

Përdoret:
-si profilaksi ose mjekim i pamjaftueshmërisë së tiaminës;
-si profilaksi e sindromit ëernicke-Korsakoff;
-si mjekim për kolitin ulçeroz, diarrenë kronike, sindromin cerebral, polineuritin, si dhe për të shtuar oreksin.

Mos merrni vitaminë B1 nëse keni mbindjeshmëri ndaj tiaminës ose ndaj ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nuk rekomandohet marrja e vitaminës B1 gjatë shtatzënisë, pasi sasia që merret me dietën ushqimore është e mjaftueshme.
Vitamina B1 mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Zakonisht dozat e vitaminës B1 që duhet të merren nga të rriturit dhe fëmijët janë:
– fëmijët deri në 1 vjeç, 5 mg në ditë;
– fëmijët 2-6 vjeç, 10 mg në ditë;
– fëmijët 7-12 vjeç, 20 mg në ditë;
– të rriturit, 10-20 mg, 1-2 herë në ditë.

Shkalla e përthithjes së vitaminës B1 ndikohet nga marrja e njëkohshme me ushqime.

tiaminë klorhidrat, laktozë, celulozë mikrokristalore, acid tartrik, talk, stearat magnezi, glikolat natriumi i amidonit

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.