info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

Spazmotek Plus (N-butilbromide hioscinë, paracetamol)

Çmimi:386.00 L

Medikament OTC që lehtëson spazmat në traktin uro-genital dhe gastro-intestinal
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 003084
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulimi

Masa

20 tableta

Suitable For

Spazmotek Plus përmban N-butilbromid të hioscinës dhe paracetamol.

N-butilbromidi i hioscinës ka efekt anti-muskarinik. Ai ka veprime antikolinergjike periferike dhe parasimpatolitike, duke qenë se ka efekt ganglion-bllokues të muskujve të lëmuar të organeve të brendshme dhe duke frenuar efektin muskarinik të acetilkolinës.
Për shkak të këtyre karakteristikave bazë, ka një efekt spazmolitik në muskujt e lëmuar të traktit të fshikëzës së tëmthit, organeve të sistemit urogenital dhe të traktit gastro-intestinal.
Efekti analgjezik i paracetamolit shton efektin analgjezik që vjen si rezultat i efektit spazmolitik, duke kombinuar efektet spazmolitike dhe analgjezike.
Ky kombinim i efektshëm është me vlerë në mjekimin e dhimbjes paroksizmale në muskujt e lëmuar.

Indikimet:
– Gastroenterologji: spazma gastrointestinale, ulçera e stomakut ose e duodenit, spazma të kolonit, zorrë të irrituara dhe kolit.
– Hepatologji: dhimbje të spazmave të fshikëzës së tëmthit dhe gurëve të tëmthit.
– Urologji: spazma të sfinkterit të ureterit, urolitiazë, spazma gjatë cistoskopisë, cisto-ureteroskopi dhe pielografi.
– Gjinekologji: dismenorre, spazma të uterusit dhe spazma të indeve

Kundërindikime:
– Ky bar kundërindikohet në pacientë që kanë alergji nga lëndët vepruese ose nga substanva të tjera të pranishme në formulim.
– Nuk duhet të përdoret te pacientët që vuajnë nga glaukoma, mbajtja urinare për shkak të hipertrofisë së prostatës, stenozat mekanike të sistemit gastro-intestinal, megakolonit, myasthenisë gravis dhe takikardisë.

Efekte anësore:
– Shpërthimi puçrrave në lëkurë (jo shpesh).
– Shumë rrallë vërehen reaksione alergjike në formën e ekzantemave ose të trombocitopenisë ose leukopenisë alergjike.
– Bronkospazma mund të ndodhë në astmën e nxitur nga analgjezikët.
– Ekziston një rrezik për hepato-toksicitet, për shkak të efektit të paracetamolit kur Spazmotek Plus administrohet në doza të larta.

Shtatzëni dhe ushqyerje me gji
Shtatzëni: Kategoria B.
Nuk ka të dhëna klinike në lidhje me sigurinë për përdorim gjatë shtatzënisë. Në rast të indikimit absolut duhet të vlerësohet raporti risk-benefit.
Nuk ka të dhëna të disponueshme të mjaftueshme, në lidhje me sigurinë e barnave antikolinergjike gjatë ushqyerjes me gji. Si rrjedhim, nuk rekomandohet të përdoren.
Nga ana tjetër, paracetamoli i ekskretuar ne qumështin e gjirit nuk ka efekt terapeutik negativ në doza terapeutike.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Doza e rekomanduar për të rriturit është 1-2 tableta, 3 herë në ditë.
Tabletat nuk duhet të përtypen dhe duhet të merren me shumë ujë, pavarësisht vakteve.
Doza ditore nuk duhet të tejkalojë 6 tableta në ditë.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 10 vjeç.
Nuk duhet të përdoret për periudha të gjata kohore dhe pa kontrollin e mjekut.

N-Butilbromid hioscinë, paracetamol, amidon misri, laktozë monohidrat, polivinilpirrolidon, celulozë mikrokristalore, talk dhe opadry, (dioksid titani, propilen glikol, hidroksimetil celulozë).

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.