info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Pulmodexane 30 mg (Dextromethorphan hydrobromide)

Çmimi:504.00 L

Medikament OTC që qetëson kollën e thatë
Kuti x 12 tableta

Stock: S’ka stok

SKU: 004075
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulimi

Masa

12 tableta

Suitable For

Pulmodexane përmban dekstrometorfan hidrobromid një medikament antitusiv, i cili ka qëllim të frenojë refleksin e kollës.

Mos përdorni këtë medikament nëse:
-jeni alergjik nga lënda aktive ose nga ndonjëri prej përbërësit e tjerë të këtij formulimi.
-nëse vuani nga astma.
-nëse keni probleme me frymëmarrjes.
-nëse trajtoheni me medikamente inhibues të mono-aminë-oksidazës.

Këshilla:
-Ky medikament mund të krijojë varësi, prandaj përdorimi i tij duhet të jetë për kohë shumë të shkurtër.
-Mos trajtoni kollën me sekrecione me këtë medikament, pasi në këtë rast duhet të nxirren sekrecionet bronkiale, jo të frenohen.
-Nëse gjatë marrjes së këtij medikamenti kolla fillon të bëhet me sekrecione këshillohuni me mjekun tuaj për vazhdimësinë apo jo të tij.
-Për shkak të pranisë së laktozës në formulim, pacientët me intolerancë nga galaktoza, pacientët me defiçiencë të laktozës ose me sindromën e keqpërthithjes së glukozë-galaktozës nuk duhet ta përdorin këtë medikament.

Shtatzënia
Nëse mjeku e gjykon të arsyeshme, mund të rekomandojë përdorimin e këtij medikamenti për një periudhë shumë të shkurtër kohe gjatë shtatzënisë, në dozat e rekomanduara. Përdorimi në fund të shtatzënisë mund të sjellë efekte negative te fetusi, prandaj nuk rekomandohet.

Ushqyerja me gji
Pulmodexane kundërindikohet gjatë ushqyerjes me gji.

Efektet anësore më të shpeshta:
-marrje mendsh;
-të përzjera;
-të vjella;
-konstipacion.

Ky është një medikament OTC, që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Doza e zakonshme është 1 tabletë çdo 4 orë, në rast nevoje, pa kaluar dozën ditore prej 4 tabletash.
Tek të moshuarit dhe personat që kanë probleme me mëlçinë, mjeku duhet të përshtatë dozën, bazuar në gjendjen e secilit prej tyre.
Ky medikament nuk duhet të përdoret për kohë të gjatë.
Trajtimi me të nuk duhet t’i kalojë 5 ditë.
Në raste kur kolla nuk është shumë e shpeshtë doza mund të reduktohet.
Për shembull nëse keni kollë vetëm gjatë natës, mjafton të konsumoni 1 tabletë në darkë.

Dextromethorphan hydrobromide, Magnesium stearate, lactose monohydrate, crospovidone, OPADRY white II 45 U 38981 (hypromellose, polydextrose, titanium dioxide (E171), fractionated coconut oil).

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.