info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Ibucold C 200 mg/ 30 mg/ 300 mg

Çmimi:978.00 L

Medikament OTC që lehtëson simptomat e gripit
Kuti x 30 tableta

Stock: S’ka stok

SKU: 4497575
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulimi

Masa

30 tableta

Suitable For

Ibucold C përmban ibuprofen, pseudoefedrinë dhe acid askorbik si substanca aktive.
Ibuprofeni, substanca aktive e Ibucold-C, është një medikament anti-inflamator jo-steroid me veti analgjezike, anti-inflamatore dhe antipiretike.
Pseudoefedrina është një dekongjestionant efektiv.
Ibucold-C indikohet në:
– viroza stinore dhe grip;
– temperaturë, dhimbje koke dhe dhimbje të lehta trupore.

Mos merrni Ibucold C nëse ju:
– këni mbindjeshmëri ndaj çdo substance që përmbahet në Ibucold-C,
– keni funksion të dëmtuar të veshkave,
– keni pasur një reaksion alergjik ose astmë, skuqje të lëkurës kur keni marrë më parë acid acetilsalicilik ose AIJS të tjera;
– keni ulçerë gastrike ose duodenale të patrajtuar;
– kanë sëmundje inflamatore të zorrëve (koliti ulceroz, sëmundja e Crohn);
– jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë (6 muaj ose më shumë shtatzënë);
– keni gjakderdhje cerebrovaskulare ose ndonjë gjakderdhje tjetër aktive;
– jeni duke marrë medikamente për depresionin, ose frenues të monoamine oksidazës ose i keni marrë ato në 14 ditët e fundit;
– keni insufiçiencë të rëndë kardiake;
– po merrni medikamente për trajtimin e depresionit, për trajtimin e çrregullimeve të syrit ose zorrëve si atropina, për tensionin (alfa ose beta bllokues), barna që lidhen me koagulimin e gjakut, barna për astmën, barna për pakësimin e oreksit ose barna që përmbajnë moclobemide të marra në trajtimin e çrregullime afektive, ergotaminë ose methysergide të marra në migrenë, ose oksitocinë e përdorur gjatë lindjes;
– keni gurë në veshka së bashku me aciduri ose pH normal të urinës dhe oksaluri;
– keni nivel të lartë të acidit oksalik në urinë (hiperoksaluri);
– jeni fëmijë më i vogël se 12 vjeç.

Shtatzënia
Konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament.
Ibucold C nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë.
Nëse gjatë trajtimit me këtë medikament zbuloni që jeni shtatzënë, konsultohuni menjëherë me mjekun ose farmacistin tuaj.
Ushqyerja me gji
Konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të merrni këtë medikament.
Dihet se pseudoefedrina kalon në qumështin e gjirit. Nuk rekomandohet marrja e këtij bari gjatë ushqyerjes me gji.

Efektet anësore të zakonshme:
– Nervozizëm;
– Pagjumësi;
– Dhimbje koke;
– Marramendje;
– Konfuzion;
– Gojë e thatë;
– Të përziera;
– Dispepsi;
– Diarre;
– Dhimbje barku;
– Gazra (Flatulence);
– Obstruksion intestinal (kapsllëk);
– Gjakderdhje në traktin e sipërm tretës (Hematemesis);
– Gjakderdhje në stomak dhe zorrë (Hemorragji gastrointestinale);
– Skuqje.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Dy tableta duhet të merren si dozë fillestare nga të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç, me shumë ujë, si dhe 1-2 tableta çdo 4-6 orë nëse është e nevojshme.
Nuk duhet të merren më shumë se 6 tableta në ditë nëse nuk rekomandohet nga mjeku.

Tableta Ibucold C merret nga goja, e shoqëruar me një gotë ujë.
Ibucold C nuk duhet të përdoret nga fëmijët më të vegjël se 12 vjeç.
Doza për të rriturit u jepet fëmijëve mbi 12 vjeç.
Doza e pacientëve të moshuar është e njëjtë me dozën e të rriturve, por ata duhet të tregohen të kujdesshëm në përdorim.

200 mg ibuprofen, 30 mg pseudoephedrine hydrochloride and 300 mg ascorbic acid (Vitamin C).
Calcium hydrogen phosphate (anhydrous), croscarmellose sodium,
microcrystalline cellulose (PH101), colloidal silicon dioxide, povidone K30, talc,
hydrogenated castor oil, microcrystalline cellulose (PH 112), Opadry AMB II 88A 230032
Orange [Polyvinyl alcohol, titanium dioxide (E171), talc, sunset yellow FCF Aluminum
Lake (E110), glyceryl monocaprilocaprate, sodium lauryl sulfate]

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.