info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Canesten krem 1% (klotrimazol)

Çmimi:324.00 L

Krem me veprim antimykotik
Tub x 20 g

Stock: Ka stok

SKU: 2317
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulimi

Masa

20 g

Suitable For

Kremi Canesten përdoret për trajtimin e:
– të gjitha dermatomikozave si pasojë e mykut dhe kërpudhave të tjera (p.sh. speciet Trichophyton).
– të gjitha dermatomikozave për shkak të majave (specie Candida).
– sëmundjeve të lëkurës të shoqëruara me një infeksion dytësor të shoqëruara nga këto kërpudha.
– skuqjes në zonën e pelenave e shkaktuar nga kandida, vulvit dhe balanit.

Kundërindikimet
Nuk duhet të përdoret nëse keni alergji nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim.
Nuk duhet të përdoret në thonj ose skalp.

Kremi përmban alkool cetostearil, i cili mund të shkaktojë irritime lokale në lëkurë.

Shtatzënia
Ka shumë pak të dhëna nga përdorimi i klotrimazolit në gratë shtatzëna. Studimet në kafshë kanë treguar toksicitet riprodhues në doza të larta orale.
Në ekspozimet e ulëta sistemike të klotrimazolit pas trajtimit topik, nuk parashikohen efekte të dëmshme në lidhje me toksicitetin riprodhues.
Klotrimazoli mund të përdoret gjatë shtatzënisë vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Ushqyerja me gji
Të dhënat farmakodinamike/toksikologjike të disponueshme në kafshë kanë treguar ekskretimin e klotrimazolit/metaboliteve në qumësht pas administrimit intravenoz.
Nuk mund të përjashtohet rreziku tek fëmijët nëse jeni duke ushqyer me gji.
Duhet të merret një vendim nëse do të ndërpritet ushqyerja me gji ose do të ndërpritet terapia me klotrimazol duke marrë parasysh përfitimin e ushqyerjes me gji për fëmijën dhe përfitimin e terapisë për nënën.

Efekte anësore
Çrregullime të sistemit imunitar: reaksion alergjik (sinkop, hipotension, dispne, urtikarie).
Çrregullime të lëkurës dhe indit nënlëkurë: flluska, parehati/dhimbje, edemë, eritemë, acarim, eksfolim, pkruarje, skuqje, djegie.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Nuk ka skemë të veçantë dozimi për të rinjtë apo të moshuarit.
Kremi duhet të aplikohet 2-3 herë në ditë, me një shtresë të hollë në zonën e lëkurës që do trajtohet.
Përhapet me masazh të lehtë.

Trajtimi duhet të vazhdojë për të paktën një muaj për infeksionet dermatofite dhe të paktën dy javë për infeksionet kandidale.
Nëse këmbët janë të infektuara, ato duhet të lahen dhe të thahen, veçanërisht midis gishtërinjve, përpara se të aplikoni kremin.

Clotrimazole
Sorbitan stearate
Polysorbate 60
Cetyl palmitate
Cetostearyl alcohol
Octyldodecanol
Benzyl Alcohol
Purified water

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.