info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

  • Transport FALAS për çdo porosi në Tiranë & për porosi mbi 4000 L në Shqipëri | Dërgesë e shpejtë | Paguaj në dorëzim ose me kartë | Paguaj me këste me Iute |

Ofertë!

Aptamil AR 2

Çmimi:1,800.00 L 1,620.00 L -10%

Qumësht formulë për bebe nga 6 deri në 12 muajsh që kanë probleme me refluksin
400 g

Stock: Ka stok

SKU: MIL030
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulimi

Masa

400 g

Mosha

Suitable For

Frymëzuar nga 40 vjet kërkime mbi shëndetin gastrointestinal, u krijua Aptamil AR, një ushqim për nevoja speciale mjekësore.
Jepet me keshillen dhe nen vezhgimin e mjekut.
Refluksi ndodh kur përmbajtja e stomakut kthehet në ezofag pas ushqyerjes, kurse regurgitimi ndodh kur kjo masë arrin në gojë.
Aptamil AR përmban një pastë të krijuar nga bishtajat e karobit, e cila e trash formulën, pa ndikuar në përbërjen dhe vlerat ushqimore të saj. Ajo redukton me 78% episodet e regurgitimit.

Aptamil AR është një formulë patentë e gjeneratës së re, e cila përmban prebiotikë scGOS/lcFOS ,postbiotikë dhe HMO 3’GL (oligosaharide që gjenden në qumështin e gjirit) kombinim i provuar shkencërisht që përmirëson mikrobiotën dhe forcon imunitetin e bebeve.
Formulat e zakonshme AR përdorin niseshtenë ose drithërat për të mpiksur formulën, të cilat shndërrohen në lëng sapo bien në kontakt me amilazën dhe lëngjet gastrike duke humbur kështu efektin antirefluks.

Kini kujdes! Aptamil AR është pak më i trashë se formulat standarte prandaj rekomandohet të përdoret një biberon me një vrimë, e cila të ketë një madhësi normale për të lejuar rrjedhjen e qumështit. Kur të filloni përdorimin e Aptamil AR, mund të vini re ndryshim në jashtëqitjen e bebit, ajo bëhet më e shpeshtë dhe më e butë.
Alergjenë: qumështi, peshku, soja.

1. Lani duart dhe sterilizoni të gjitha mjetet.
2.Zjeni ujin dhe lereni të ftohet deri në 40° dhe matni sasine e ujit qe duhet
(sipas udhezimit) në shishen e sterilizuar.
3. Përdorni vetëm lugën dozuese brenda kutisë. Për të matur saktë pluhurin sheshoni sasinë e tij me një thikë të pastër.
4.Shtoni sasinë e duhur të pluhurit në shishe sipas udhëzimeve.
5.Mbylleni shishen dhe tundeni fort, vertikalisht për 10 sekonda. Lëvizja rrotulluese nuk mjafton.
6.Ftojeni në ujë të rrjedhshëm. Kontrolloni temperaturën e qumështit tek kyci i dorës (rreth 37°). Ushqejeni fëmijën menjëherë brenda 1 ore.

Përberesit në 100 ml ushqim të përgatitur AR 2:
Energji 285 kj /68kcal; Yndyrna 3.2g prej te cilave: (te ngopura 1.4 g, (te monopasaturuara 1.2g, te polipasaturuara 0.50g) ; Acid linoleik (LA) 428 mg; α-Acid linoleik(ALA) 51mg; Acid arakidonik (AA) 8.8 mg; Acid dokosahekzanoik DHA 17mg; Karbohidrate 8.1g prej te cilave: (sheqer 8.0g, laktoze 7.8g, inositol 8.0mg); Fibra 0.7g prej te cilave: GOS³ 0.24g, FOS³ 0.04g, 3’GL ⁴ 0.015g) ; Proteina 1.4g; Kazeine 0.8g; Proteina hirre 0.50g; Vitamina: Vitamine A 60μg; Vitamine D 1.7μg; Vitamine E 1.1mg TE; Vitamine K 5.9μg; Vitamine C 8.8mg; Vitamine B1 0.06mg; Vitamine B2 0.14mg; Vitamine B3 0.46mg; Vitamine B6 0.05 mg; Folate 16μg; Vitamine B12 0.09μg; Biotin 1.8μg; Acid Pantotenik 0.56mg; Minerale: Natrium 23mg; Kalium 74mg; Klorid 54mg; Kalcium 95mg; Fosfor 55mg; Magnez 6.8mg; Hekur 1.1mg; Zink 0.65mg; Baker 0.05mg; Mangan 0.01mg; Fluor ≤ 0.006mg ; Molibde­num≤6.1μg, Selen 3.1μg, Krom≤6.1μg, Jod 13μg; L-karnitine 2.0mg; Koline 15mg; Taurine 5.1mg; Karbohidrate jokalorike 0.12g; Nukleotide 2.4mg

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.