info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Toceliv shurup (dekstrometorfan)

Çmimi:678.00 L

Medikament otc që frenon dhe qetëson kollën e thatë
200 ml

Stock: Ka stok

SKU: 00443713
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

200 ml

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: hidrobromid dekstrometorfani

Indikimet:
-Trajtimi simptomatik i kollës së thatë dhe irrituese.

Mos merrni Toceliv:
-nëse jeni alergjik ndaj dekstrometorfan hidrobromid ose ndonjë prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-nëse jeni duke marrë frenues të monoamine oksidazës (IMAO);
-nëse keni astmë;
-nëse keni vështirësi në frymëmarrje;
-nëse keni kollë produktive;
-nëse keni sëmundje pulmonare obstruktive kronike;
-nëse keni pneumoni;
-nëse keni depresion të frymëmarrjes;
-nëse jeni më pak se 6 vjeç;
-nëse keni sëmundje të rëndë të mëlçisë.

Nuk duhet të konsumoni alkool gjatë trajtimit me dekstrometorfan.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Si masë paraprake, preferohet të shmanget përdorimi i Toceliv gjatë shtatzënisë.
Dekstrometorfani ekskretohet në qumështin e gjirit, kështu që administrimi i këtij medikamenti gjatë ushqyerjes me gji është i kundërindikuar.

Efekte anësore
Disa nga efektet anësore janë:
-ethe;
-reaksione mbindjeshmërie;
-dhimbje koke të zgjatura.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Tundni mirë shishen para përdorimit.
Toceliv nuk përmban sheqer prandaj mund të përdoret dhe nga diabetikët.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç mund të konsumojnë 5 deri në 10 ml Toceliv me intervale prej 4 orësh ose 15 ml Toceliv me intervale nga 6 deri në 8 orë.
Fëmijët e moshës 6-12 vjeç mund të konsumojnë 2,5 deri në 5 ml Toceliv çdo 4 orë.
Toceliv kundërindikohet tek fëmijët nën 6 vjeç

Përbërësit

dextrometorphan hydrobromide, sodium saccharin, propylene glycol, anhydrus citric acid, peach flavour, sodium benzoate, sorbitol solution 70%, purified water

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping