info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Sodio Bicarbonato 500 mg

Çmimi:510.00 L

Bikarbonat natriumi (sodë buke), për trajtimin e aciditetetit të stomakut
Kuti x 50 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 4038
Etiketë:

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

50 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Bikarbonati i natriumit bën pjesën në klasën e antacideve.
Përdoret për të trajtuar hiperaciditetin e stomakut.

Nuk duhet të përdoret nëse:
– jeni alergjik nga bikarbonati i natriumit apo nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
– vuani nga një sëmundje e rëndë e veshkave;
– keni një pH të lartë në gjak të shkaktuar nga probleme me frymëmarrjen (alkaloza respiratore);
– keni nivele të ulëta të kalçiumit në gjak;
– keni nivele të ulëta të klorurit në gjak, të shkaktuar nga konsumimi i disa medikamenteve si p.sh diuretikët;
– jeni nën 12 vjeç;
– jeni shtatzënë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose po planifikoni një shtatzëni këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Nuk ka të dhëna për përdorimin e bikarbonatit të natriumit gjatë shtatzënisë, prandaj ai nuk duhet të përdoret, pasi mendohet se mund të përkeqësojë fryrjen që ndodh gjatë shtatzënisë.
Bikarbonati i natriumit mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Efekte të mundshme anësore:
– reaksione alergjike dhe anafilaktike si urtikarie ose bronkospazma;
– dhimbje barku, të vjella, ndjesi fryrjeje, lezione në stomak;
– alkalozë metabolike, veçanërisht te pacientët që vuajnë nga insufiçienca renale;
– shtim të niveleve të natriumit në gjak;
– edemë pulmonare;
– edemë cerebrale;
– hipotension;
– hemorragji intrakraniale;
– shtim të anhidritit karbonik në gjak.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar. Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza për të rriturit varion nga 1 tabletë (500 mg) në 10 tableta (5 g) në ditë, të marra në momente të ndryshme gjatë ditës.
Adoleshentët (12-18 vjeç) mund të konsumojnë 1 deri në 2 tableta në ditë.
Tabletat rekomandohet të konsumohen pas vaktit ushqimor ose në darkë para se të shtriheni për të fjetur.
Tabletat gëlltiten siç janë të shoqëruara me një gotë ujë.
Bikarbonati i natriumit kundërindikohet te fëmijët nën 12 vjeç.

Përbërësit

bikarbonat natriumi, celulozw mikrokristalore, gomw arabike, glicerinw, talk, stearat magnezi, glikolat I amidonit tw natriumit

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping