info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Lordes 2.5 mg/5 ml (desloratadinë)

Çmimi:392.00 L

Shurup me desloratadinë, një medikament OTC me veprim antialergjik
150 ml

Stock: Ka stok

SKU: 002862
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

150 ml

Suitable For

Përshkrimi

Desloratadina është një antagonist i histaminës me veprim të zgjatur, pa veti sedative (qetësuese) dhe me një veprim përzgjedhës ndaj receptorëve H1 periferikë.
Pas marrjes nga goja, bllokon në mënyrë përzgjedhëse vetëm receptorët H1 periferikë, pasi ajo nuk është në gjendje që të depërtojë në sistemin nervor qendror.
Desloratadina në studimet in vitro ka treguar veprime antialergjike.

Lordes indikohet për:
-lehtësimin e simptomave që shoqërojnë rinitin alergjik;
-trajtimin simptomatik të kruarjeve, pakësimin e numrit të shfaqjeve të urtikaries në lëkurë, si dhe të madhësisë së tyre, në pacientët me urtikarie kronike idiopatike.

Lordes kundërindikohet te personat/fëmijët që kanë mbindjeshmëri ndaj lëndës vepruese, ndaj lëndëve të tjera përbërëse të shurupit, ose ndaj loratadinës.

Ndërveprime me barna të tjerë
Në studimet klinike ku desloratadina (tableta) është përdorur njëkohësisht me eritromicinën ose ketokonazolin, nuk janë vërejtur ndërveprime klinikisht të rëndësishme.
Në një studim të farmakologjisë klinike ku desloratadina (tableta) është përdorur njëkohësisht me alkoolin, nuk është vërejtur ndonjë fuqizim i efekteve dëmtuese të alkoolit mbi
perfomancën e saj.

Ndër efektet anësore më të shprehura përmendim:
-diarre;
-ethe;
-pagjumësi.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohet të konsumohen dozat e mëposhtme:
-Fëmijët me moshë 1 deri 5 vjeç: 2.5ml (1.25mg) shurup Lordes një herë në ditë.
-Fëmijët me moshë 6 deri 11 vjeç: 5ml (2.5mg) shurup Lordes një herë në ditë.
-Fëmijët me moshë 6 deri 11 muaj: doza e këshilluar e shurup Lordes është 2ml (1.0mg) një herë në ditë.
-Të rriturit dhe adoleshentët (12 vjeç ose më shumë): 10ml (5mg) shurup Lordes një herë në ditë.

Përbërësit

Desloratadine, Propylene glycol, Sucrose, Sorbitol, Allura red E129, Beta carotene E160a, Sodium benzoate E211

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping