info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Flavamed 30 mg tablets

Çmimi:220.00 L

Medikament OTC, efikas për qetësimin e kollës me sekrecione
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Flavamed është një medikament OTC që hollon mukusin (sekrecionet).
Përdoret tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç.

Flavamed përdoret në sëmundjet akute dhe kronike të mushkërive dhe bronkeve, të karakterizuara nga formimi i mukusit viskoz dhe ngjitës, që provokon kollën.
Përdorimi i Flavamed bën që mukusi të bëhet më i lëngshëm dhe të nxirret më me lehtësi.

Mos përdorni Flavamed:
– nëse jeni alergjik ndaj klorhidratit të ambroksolit apo ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim.
– tek fëmijët nën 6 vjeç.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë, po planifikoni një shtatzëni ose ushqeni me gji, këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Flavamed mund të përdoret gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji, vetëm në rastet kur e këshillon mjeku juaj. Edhe në këto raste përdorimi në tremujorin e parë nuk është i këshilluar.
Ambroksoli kalon në qumështin e gjirit, prandaj nuk këshillohet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Efekti anësor më i zakonshëm është ndjesia e të përzjerit.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-fëmijët 6-12 vjeç mund të konsumojnë 1/2 e tabletës deri në 3 herë në ditë (15 mg hidroklorid ambroksoli deri në 3 herë në ditë). Doza maksimale ditore është 1 1/2 tabletë (45 mg hidroklorid ambroksoli).
-fëmijët mbi 12 vjeç dhe të rriturit, në 2-3 ditët e para të trajtimit, mund të konsumojnë nga 1 tabletë deri në 3 herë në ditë (30 mg hidroklorid ambroksoli 3 herë në ditë).
Doza maksimale ditore është 90 mg hidroklorid ambroksoli).
Në disa raste të rriturit mund të marrin dhe 2 herë në ditë nga 2 tableta.

Tabletat Flavamed pihen siç janë, të shoqëruara me një gotë ujë, pas ushqimit.
Tabletat Flavamed nuk duhet të konsumohen më shumë se 4-5 ditë rresht.
Nëse simptomat nuk ndryshojnë ose përkeqësohen pas 4-5 ditësh përdorim, këshillohuni menjëherë me mjekun tuaj.

Përbërësit

ambroxol hydrochloride, lactose monohydrate, maize starch, powdered cellulose,
croscarmellose sodium, povidone K 30, magnesium stearate

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping