info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Pikovit shurup 1+

Çmimi:360.00 L

Shurup me vitamina për fëmijë mbi 1 vjeç
150 ml

Stock: Ka stok

SKU: 4155
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

150 ml

Suitable For

Përshkrimi

Pikovit përmban 9 nga vitaminat më të rëndësishme për organizmin tonë.
Vitaminat e grupit B (B1, B6, B2, acidi pantotenik dhe nikotinamidi) marrin pjesë në proçeset metabolike të karbohidrateve, proteinave, yndyrnave si dhe ndihmojnë në funksionimin normal të sistemit nervor.
Vitamina A është e nevojshme për zhvillimin e qelizave epiteliale dhe ndikon pozitivisht në shikim.
Vitamina D ndihmon në përthithjen e kalçiumit dhe në mineralizimin e dhëmbëve dhe kockave.
Vitamina C ndihmon në përthithjen e hekurit dhe merr pjesë në shumë funksione oksidative që ndodhin në organizëm.
Pikovit plotëson nevojat ditore për vitamina, kur dieta ushqimore nuk mjafton.

Pikovit rekomandohet të përdoret nga fëmijë që:
-kanë mungesë oreksi;
-që ndihen të lodhur gjatë gjithë kohës ose shumicën e kohës;
-janë duke përdorur antibiotikë.

Pikovit nuk zëvëndëson ushqimin, prandaj dieta ushqimore e fëmijëve tuaj duhet të jetë e pasur, e larmishme dhe e balancuar pavarësisht konsumimit të Pikovit.

Mos përdorni Pikovit nëse:
-jeni alergjik nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim;
-keni hipervitaminozë A dhe/ose D.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji mjeku mund të rekomandojë marrjen e vitaminave nëse e sheh të arsyeshme.
Dozat e Pikovit shurup janë përshtatur për fëmijë.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Merreni këtë medikament ekzaktësisht siç e ka rekomanduar mjeku apo farmacisti juaj.
Nëse nuk jeni të qartë për mënyrën e përdorimit të këtij shurupi rikëshillohuni me mjekun ose farmacistin.
Doza e zakonshme për fëmijët nga 1 deri në 3 vjeç është 5 ml, 2 herë në ditë.
Doza e zakonshme për fëmijët nga 4 deri në 6 vjeç është 5 ml, 3 herë në ditë.
Doza e zakonshme për fëmijët nga 7-14 vjeç është 5 ml, 3 deri në 4 herë në ditë.
Rekomandohet të përdoret pas vaktit ushqimor.
Nëse dëshironi mund ta tresni në pak çaj ose lëng frutash.
Në rast se fëmija juaj ka humbje oreksi jepjani këtë shurup për një muaj.

Përbërësit

vitamin A, vitamin D3, vitamin C, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6, vitamin B12, nicotinamidum, dexpanthenolum, sucrose, liquid glucose, red colour 4R

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping