info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Nurofen 400 mg kapsulë (ibuporfen)

Çmimi:495.00 L

Medikament OTC me bazë ibuprofeni, në formën e kapsulave xhelatinore
Kuti x 10 kapsula

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

10 kapsula

Suitable For

Përshkrimi

Lënda aktive e Nurofenit është ibuprofeni, një bar i grupit anti-inflamator jo-steroid.
Është i përshtatshëm për të rriturit dhe fëmijët që peshojnë më shumë se 30 kg (afërsisht 11-12 vjeç), në trajtimin afatshkurtër të etheve dhe/ose dhimbjeve të tilla si dhimbje koke, gjendje të ngjashme me gripin, dhimbje dhëmbi dhe dhimbje nga cikli menstrual.

Përdorimi i Nurofen-it kundërindikohet:
– në shtatzëni;
– tek personat që kanë një histori alergjie ose astme të shkaktuar nga ky bar ose barna të ngjashme, duke përfshirë barna të tjera anti-inflamatore jo-steroide, acid acetilsalicilik (aspirinë);
– nëse keni alergji prej ndonjërit përbërës të këtij formulimi;
– tek personat që kanë bërë të paktën një episod hemorragjie gastro-intestinale ose vuajnë nga ulçera e cila mund të jetë shkaktuar dhe nga terapia e mëparshme NSAID;
– nëse vuani nga ulçera aktive ose e përsëritur ose gjakderdhje nga stomaku ose zorrët;
– në rastet e një hemorragjie gastroi-ntestinale të vazhdueshme, hemorragjie në tru ose gjakderdhjeje tjetër;
– nëse vuani nga një sëmundje e rëndë e mëlçisë;
– nëse vuani nga një sëmundje e rëndë e veshkave,
– nëse vuani nga një sëmundje e rëndë e zemrës,
-tek pacientët me lupus eritematoz sistemik.

Shtatzënia
Gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë (12 javë të amenorresë, d.m.th. 12 javë pas ditës së parë të menstruacioneve tuaja të fundit), mjeku juaj mund ta përshkruajë këtë medikament nëse është e nevojshme.
Nga 2.5 deri në 5 muaj të shtatzënisë (12 deri në 24 javë të amenorresë), ky medikament duhet të përdoret vetëm me këshillën e mjekut tuaj dhe të merret për periudha të shkurtra kohore.
Nëse jeni më shumë se 5 muajshe shtatzënë (më shumë se 24 javë të amenorresë), NUK duhet ta merrni këtë medikament në asnjë rrethanë, pasi efektet e tij tek fëmija juaj mund të kenë pasoja të rënda, veçanërisht në aspektin e shëndetit kardiopulmonar dhe të veshkave, edhe nëse ju e merrni vetëm një herë.

Ushqyerja me gji
Ky medikament kalon në qumështin e gjirit.
Si masë paraprake, nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza e zakonshme është 1 kapsulë prej 400 mg për dozë çdo 8 orë (duke mos kaluar dozën 1200 mg në ditë).
Kapsula 400 mg mund të përdoret në rast temperature ose dhimbjesh, kur doza 200 mg e ibuprofenit nuk ka dhënë efekt.
Mos i tejkaloni dozat e rekomanduara ose kohëzgjatjen e trajtimit (3 ditë në rast ethesh, 5 ditë në rast dhimbjeje).
Preferohet që kapsulat të merren gjatë ose direkt pas konsumimit të vaktit ushqimor.

Përbërësit

ibuprofen, macrogol 600, potassium hydroxide solution, gelatine, liquid sorbitol (partially dehydrated), purified water, cochineal red A (E124), soya lecithin, medium chain triglycerides.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping