info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Nova Argentia Paracetamolo 500 mg

Çmimi:228.00 L

Medikament OTC me bazë paracetamoli, me veti analgjezike dhe antipiretike
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

,

Përshkrimi

Paracetamolo Nova Argentia 500 mg është një medikament që ka si përbërës aktiv paracetamolin.

Indikimet:
-Si antipiretik: trajtimi simptomatik i sëmundjeve febrile si gripi, sëmundjet ekzantematoze, sëmundjet akute të rrugëve të frymëmarrjes etj.
-Si analgjezik: dhimbje koke, nevralgji, mialgji dhe manifestime të tjera të dhimbshme me intensitet mesatar, me origjinë të ndryshme.

Kundërindikimet:
-nëse jeni alergjik nga paracetamoli ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të formulimit;
-nëse vuani nga një sëmundje e rëndë e mëlçisë;
-nëse vuani nga anemia hemolitike e rëndë.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti nëse jeni shtatzënë, po planifikoni një shtatzëni ose ushqeni me gji.
Nëse është e nevojshme paracetamoli i Nova Argentias mund të përdoret gjatë shtatzënisë, në rastet kur e gjykon mjeku dhe kur është vërtet i nevojshme përdorimi i saj. Rekomandohet të përdoret doza më e ulët, për një kohë sa më të shkurtër.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Për fëmijët dozimi bëhet në bazë të peshës trupore.
Tek të rriturit, doza maksimale nga goja është 3000 mg paracetamol në ditë.
Fëmijët ndërmjet 21 dhe 25 kg (përafërsisht midis 6 dhe 10 vjeç): mund të marrin ½ tabletë. Të përsëritet nëse është e nevojshme pas 4 orësh, pa i kaluar 6 doza në ditë.
Fëmijët ndërmjet 26 dhe 40 kg (përafërsisht midis 8 dhe 13 vjeç): mund të marrin 1 tabletë. Të përsëritet nëse është e nevojshme pas 6 orësh, pa i kaluar 4 doza në ditë.
Fëmijët me peshë midis 41 dhe 50 kg (përafërsisht midis 12 dhe 15 vjeç): mund të marrin 1 tabletë. Të përsëritet nëse është e nevojshme pas 4 orësh, pa i kaluar 6 doza në ditë.
Fëmijët mbi 50 kg (përafërsisht mbi 15 vjeç): mund të marrin 1 tabletë. Të përsëritet nëse është e nevojshme pas 4 orësh, pa i kaluar 6 doza në ditë.
Të rriturit: mund të marrin 1 tabletë. Të përsëritet nëse është e nevojshme pas 4 orësh, pa i kaluar 6 doza në ditë. Në rast dhimbjeje të forta ose temperaturë të lartë, 2 tableta 500 mg të përsëriten nëse është e nevojshme pas jo më pak se 4 orësh.

Përbërësit

paracetamol, polyvinylpyrrolidone, sodium starch glycolate, talc, magnesium stearate, colloidal hydrated silica, microcrystalline cellulose.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping