info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Lordes 5 mg (desloratadinë)

Çmimi:373.00 L

Antialergjik për të rritur
Kuti x 20 tableta

Stock: S’ka stok

SKU: 002853
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

20 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Lordes 5 mg tabletë e veshur me fılm përmban 5 mg desloratadinë si lëndë vepruese.

Desloratadina është një antagonist i histaminës me veprim të zgjatur, pa veti sedative (qetësuese) dhe me një veprim përzgjedhës ndaj receptorëve H1 periferikë.
Pas marrjes nga goja, bllokon në mënyrë përzgjedhëse vetëm receptorët H1 periferikë, pasi ajo nuk është në gjendje që të depërtojë në sistemin nervor qendror.
Në pacientët me rinit alergjik, desloratadina është treguar efektive në lehtësimin e simptomave të tilla si, teshtitjet, rrjedhja dhe kruarjet e hundëve, si dhe kruarjet, lotim dhe skuqjen e syve, apo kruajet e qiellzës.
Desloratadina i kontrollon këto simptoma efektivisht për 24 orë.

Indikimet
Lordes indikohet për lehtësimin e simptomave që shoqërojnë rinitin alergjik.
Lordes gjithashtu indikohet për trajtimin simptomatik të kruajtjeve, pakësimin e numrit të shfaqjeve të urtikaries në lëkurë, si dhe të madhësisë së tyre, në pacientët urtikarie kronike idiopatike.

Kundërindikimet
Mbindjeshmëri ndaj lëndës vepruese, ndaj lëndëve të tjera përbërëse të tabletës, ose ndaj loratadinës.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Kategoria e shtatzënisë C
Desloratadina kalon në qumështin e gjirit, për këtë arsye, përdorimi i Lordes gjatë në nënat që ushqejnë foshjnat me qumështin e gjirit të tyre nuk është i këshilluar.

Ndërveprimet me barna të tjerë
Në studimet klinike ku desloratadina (tableta) është përdorur njëkohësisht me eritromicinën ose ketokonazolin, nuk janë vërejtur ndërveprime klinikisht të rëndësishme.
Në një studim të farmakologjisë klinike ku desloratadina (tableta) është përdorur njëkohësisht me alkoolin, nuk është vërejtur ndonjë fuqizim i efekteve dëmtuese të alkoolit mbi perfomancën.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe adoleshentët (12 vjeç ose më shumë): një tabletë, një herë në ditë, njëkohësisht me ushqimin ose pavarësisht prej tij, me qëllim lehtësimin e simptomave që shoqërojnë rinitin alergjik (përfshi rinitin alergjik intermitent dhe persistent) dhe urtikarien.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping