info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Daleron 500 mg tablets (paracetamol)

Çmimi:79.00 L

Medikament OTC që përmban paracetamol
Kuti x12 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3234
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta

Suitable For

,

Përshkrimi

Tabletat e Daleronit përmbajnë paracetamol, një substancë e cila ka veti të inhibojë sintezën e prostaglandiva në SN dhe të shfaqë efekt analgjezik dhe antipiretik.
Paracetamoli ka një efekt të pakët anti-inflamator.
Daleron pakësojnë dhimbjen me intensitet të ulët në të mesëm: dhimbje koke, dhimbje dhembi, dhimbje menstruale, dhimbje reumatike, dhimbje që shoqëron proçedurat dentare, dhimbje muskulate.
Përdoret gjithashtu dhe për uljen e temperaturës.

Mos përdorni Daleron nëse:
-jeni alergjik nga paracetamoli ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi.
-keni funksion hepatik ose renal të dëmtuar.
-keni inflamacion të mëlçisë të shkaktuar nga viruse.
-nëse keni defiçiencë të lindur të enzimës glukozë-6-fosfat dehidrogjenazë në qelizat e kuqe të gjakut.
Nuk duhet të përdoret tek fëmijët nën 6 vjeç.

Tabletat Daleron nuk duhet të konsumohen në të njëjtën kohë me alkoolin.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë, po planifikoni një shtatzëni, apo po ushqeni me gji këshillohuni me mjekun tuaj, përpara se të përdorni këtë medikament.
Pavarësisht se studimet nuk kanë treguar ndonjë efekt negativ tek nëna apo tek fetusi, përdorimi i tij gjatë shtatzënisë duhet të bëhet me kujdes, vetëm në rastet kur e këshillon mjeku juaj.
Paracetamoli mund të përdoret gjatë ushqyerjes me gji (nëse është i nevojshëm) për një kohë sa më të shkurtër dhe me një dozë sa më të ulët.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Doza e rekomanduar për të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç është 1-2 tableta, kurse për fëmijët 6-12 vjeç 1/2-1 tabletë.
Doza mund të ripërsëritet deri në 4 herë në ditë.
Intervali midis dy dozave duhet të jetë të paktën 4 orë.
Të rriturit mund të marrin maksimumi 8 tableta në 24 orë, kurse fëmijët 6-12 vjeç mund të marrin maksimumi 4 tableta në 24 orë.
Tableta mund të ndahet përgjysmë.
Tableta pihet e shoqëruar me një gotë me ujë.
Doza e rekomanduar nuk duhet të tejkalohet.
Për të rriturit kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet t’i kalojë 7 ditë kur arsyeja e përdorimit është qetësimi i dhimbjes dhe 3 ditë kur arsyeja e përdorimit është ulja e temperaturës.
Për fëmijët 6-12 vjeç kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet t’i kalojë 5 ditë kur arsyeja e përdorimit është qetësimi i dhimbjes dhe 3 ditë kur arsyeja e përdorimit është ulja e temperaturës.
Përjashtim bëhet në rastet kur mjeku e gjykon të arsyeshme.

Përbërësit

paracetamol, maize starch, povidone, talc (E553b), colloidal anhydrous silica (E551), magnesium stearate (E572), formaldehyde casein and potassium sorbate (E202)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping