[email protected]

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • SUPER ULJE NË MARKAT KRYESORE DERMOKOZMETIKE | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • SUPER ULJE NË MARKAT KRYESORE DERMOKOZMETIKE | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • SUPER ULJE NË MARKAT KRYESORE DERMOKOZMETIKE | …vetëm pak ditë | **OFERTË e limituar | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Spididol 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:429.96 L

Medikament OTC me veprim analgjezik, anti-inflamator dhe antipiretik
Kuti x 12 tableta

Stock: S’ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

12 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Ky produkt mjekësor përmban si lëndë vepruese ibuprofen.
Ibuprofeni bën pjesë në një grup barnash të njohur si AIJS.
Spididol indikohet për trajtimin e dhimbjeve dhe gjendjeve inflamatore në rastet e mëposhtme:
-Trajtimi i dhimbjeve: dhimbje koke, dhimbje dhëmbësh, dhimbje menstruale, nevralgji, dhimbje kockash dhe muskujsh.
-Trajtimi i temperaturës trupore të rritur dhe gripit së bashku me barna të tjerë.

Mos përdorni Spididol nëse:
-jeni alergjik ndaj ibuprofenit, barnave të ngjashëm apo ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
-nëse keni vuajtur në të shkuarën nga çrregullime të stomakut dhe të zorrëve të shoqëruara me gjakderdhje apo ulçera peptike të përsëritura;
-keni patur episode hemorragjike;
-vuani nga koliti ulçeroz ose nga sëmundja Crohn;
-vuani nga sëmundje të rënda të mëlçisë ose veshkave;
-vuani nga probleme të rënda të zemrës;
-keni patur reaksione alergjie nga marrja e medikamenteve të tjerë AIJS;
-vuani nga lupusi eritematoz sistemik ose sëmundje të tjera sistemike të lëkurës;
-jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë;
-vuani nga fenilketonuria.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Mos përdorni Spididol nëse jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë.
Nëse jeni në tremujorin e parë ose të dytë të shtatzënisë mund të përdorni Spididol vetëm atëherë kur ai është shumë i domosdoshëm dhe kur e këshillon mjeku juaj.
Shmangni përdorimin e Spididol gjatë ushqyerjes me gji.
Mos përdorni Spididol nëse keni probleme të fertilitetit.

Efekte anësore shumë të zakonshme:
-dispepsi;
-diarre.

Efekte anësore të zakonshme:
-dhimbje barku;
-probleme me traktin tretës;
-dhimbje koke;
-marrje mendsh;
-sëmundje të lëkurës;
-rash.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç mund të marrin 1 tabletë Spididol 2 deri në 3 herë në ditë.
Mos tejkaloni dozën maksimale prej 3 tabletash (1200 mg) në ditë.
Tabletat duhet të gëlltiten së bashku me ujë, mundësisht mbas konsumimit të ushqimit për të shmangur probleme me stomakun.

Përbërësit

ibuprofen, l-argininë, bikarbonat natriumi, krospovidon, stearat magnezi, hidroksipropilmetilcelulozë, sukrozë, dioksid titani, polietilen glikol