info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

  • Zbulo ULJET e BLACK FRIDAY | Ofertat më të mira të vitit | Sasi e limituar* | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me Iute |

Paracetamol EG 1000 mg

Çmimi:198.00 L

Medikament OTC me veti analgjezike dhe antipiretike
Kuti x 8 tableta eferveshente

Stock: Ka stok

SKU: 4384
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulimi

Masa

8 tableta eferveshente

Suitable For

Ky medikament OTC përmban paracetamol.
Indikohet në rast dhimbjeje dhe/ose temperature të lartë si dhimbje koke, simptoma të ngjashme me gripin, dhimbje dentare, dhimbje trupi, perioda të dhimbshme.
Ky formulim është i rezervuar për të rriturit dhe fëmijët mbi 50 kg (nga rreth 15 vjeç).

Nëse dhimbja vazhdon për më shumë se 5 ditë ose ethet për më shumë se 3 ditë, ose në rast të efikasitetit të pamjaftueshëm ose shfaqjes së ndonjë shenje tjetër, mos e vazhdoni trajtimin pa u konsultuar me mjekun tuaj.

Mos merrni Paracetamol EG 1000 mg, tableta eferveshente:
– nëse jeni alergjik ndaj paracetamolit ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi.
– nëse keni sëmundje të rëndë të mëlçisë.

Shtatzënia, ushqyerja me gji dhe fertiliteti
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose planifikoni të mbeteni shtatzënë, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj për këshilla përpara se të merrni këtë medikament.
Nëse është e nevojshme, paracetamoli, në kushte normale, mund të përdoret gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
Ju duhet të përdorni dozën më të ulët të mundshme, që lehtëson dhimbjen dhe/ose temperaturën dhe ta merrni atë për kohën më të shkurtër të mundshme.
Kontaktoni mjekun tuaj nëse dhimbja dhe/ose ethet nuk përmirësohen, ose nëse keni nevojë ta merrni medikamentin më shpesh.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Doza e paracetamolit varet nga pesha e fëmijës.
Nëse nuk e dini peshën e fëmijës, duhet ta peshoni në mënyrë që t’i jepni dozën më të përshtatshme dhe më efektive.
Paracetamoli ekziston në shumë doza, duke lejuar që trajtimi të përshtatet me peshën e çdo fëmije.
Doza ditore e rekomanduar e paracetamolit është afërsisht 60 mg/kg/ditë, e cila ndahet në 4 ose 6 doza, pra afërsisht 15 mg/kg çdo 6 orë ose 10 mg/kg çdo 4 orë.

Kujdes: ky formulim përmban 1000 mg paracetamol për tabletë: mos merrni 2 tableta në të njëjtën kohë.

Doza e zakonshme është:
-Për të rriturit dhe fëmijët që peshojnë më shumë se 50 kg (nga mosha rreth 15 vjeç), doza e zakonshme është 1/2 deri në 1 tabletë prej 1000 mg për dozë, në varësi të intensitetit të dhimbjes. Nëse është e nevojshme mund të merrni një dozë të dytë mbas 4 orësh.
Në përgjithësi nuk është e nevojshme të kaloni 3 g paracetamol në ditë, pra 3 tableta në ditë.
Megjithatë, në rast dhimbjesh më intensive dhe me këshillën e mjekut tuaj, doza totale mund të rritet deri në 4 g në ditë, pra 4 tableta në ditë.

Tresni tabletën në një gotë me ujë dhe më pas piheni.

Paracetamol, Sodium bicarbonate, anhydrous citric acid, sorbitol, lactose monohydrate, sodium saccharin, lemon flavor TETRAROME P0551 987323, leucine, ascorbic acid.

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.