info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Dividol 10 mg (hioscine butilbromide)

Çmimi:150.20 L

Medikament OTC me veti antispastike
Kuti x 20 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 7/110
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulimi

Masa

20 tableta

Suitable For

Dividol përmban hioscinë butilbromide, e cila I përket një grupi medikamentesh të quajtur “antispastikë”.

Tabletat e Dividolit përdoren për të pakësuar ngërçet e muskulaturës së:
-stomakut;
-zorrëve;
-fshikëzën urinare dhe tubat urinare.

Mos përdorni Dividol nëse:
-jeni alergjikë nga ndonjëri prej përbërësve të këtij formulimi;
-vuani nga glaukoma;
-vuani nga sindroma e megakolonit;
-vuani nga miastenia gravis;
-jeni shtatzënë ose ushqeni me gji.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Mos përdorni Dividol nëse jeni shtatzënë, nëse jeni duke planifikuar një shtatzëni apo nëse jeni duke ushqyer me gji.

Dividol përmban laktozë dhe sukrozë, prandaj nëse mjeku ju ka thënë që jeni intolerant nga ndonjë lloj sheqeri, këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni këtë medikament.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Merreni këtë medikament ekzaktësisht siç e ka përshkruar mjeku juaj.
Tabletat Dividol nuk duhet të merren për një periudhë të gjatë kohore.
Rekomandohen dozat e mëposhtme:
-të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç mund të konsumojnë nga 2 tableta, 4 herë në ditë. Në rastet e sindromës së zorrës së irrituar mjeku mund të këshillojë dhe konsumimin e një tablete, 3 herë në ditë.
-fëmijët 6-12 vjeç, mund të konsumojnë 1 tabletë, 3 herë në ditë.
Tabletat e Dividolit nuk rekomandohen tek fëmijët nën 6 vjeç.

Tabletat pihen siç janë, të shoqëruara me një gotë ujë.
Mos i shtypni apo thërrmoni tabletat.

hyoscine butylbromide, microcrystalline cellulose, lactose, starch, povidone, pregelatinised starch, magnesium stearate, talc, gelatin, macrogol 6000, sucrose, calcium carbonate, titanium dioxide, hypromellose, macrogol 400

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.