info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Daleron Cold3

Çmimi:241.00 L

Medikament OTC që lehtëson simptomat e gripit
Kuti x 12 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 3241
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulimi

Masa

12 tableta

Suitable For

Daleron COLD3 është një kombinim i paracetamolit, hidroklorurit të pseudoefedrinës dhe bromurit të dekstrometorfanit.
Paracetamoli ul temperaturën dhe pakëson dhimbjet.
Pseudoefedrina pakëson rrjedhjen e hundës dhe përmirëson frymëmarrjen.
Dextromethorphani lehtëson kollën irrituese që vjen nga acarimi i fytit në ftohjet apo virozat.

Daleron COLD3 lehtëson simptomat që shoqërojnë ftohjet dhe gripin:
– lehtëson dhimbjet e lehta deri në mesatare (dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe kyçeve, dhimbje të fytit);
– ul temperaturën;
– zvogëlon rrjedhjen e hundës dhe lehtëson frymëmarrjen;
– zbut kollën irrituese.

Mos përdorni Daleron COLD3:
-nëse jeni alergjik ndaj substancave aktive ose ndonjërit prej përbërësve të këtij medikamenti;
– nëse keni probleme të rënda të mëlçisë ose veshkave, presion të lartë të gjakut ose sëmundje të arterieve koronare (angina pectoris);
– në të njëjtën kohë me medikamente që trajtojnë depresionin (frenuesit e monoamine oksidazës). Kriza serioze hipertensioni, aritmi të rënda, dhimbje koke dhe ethe të forta mund të shfaqen me përdorimin e njëkohshëm të frenuesve të monoamine oksidazës dhe për dy javë pas ndërprerjes së frenuesve të monoamine oksidazës;
– njëkohësisht me barna të tjera që përmbajnë paracetamol.
Daleron Cold3 nuk duhet t’u jepet fëmijëve nën 12 vjeç.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mendoni se mund të jeni shtatzënë ose po planifikoni të keni një fëmijë, këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni këtë medikament.
Studimet paraklinike në kafshë nuk kanë treguar asnjë efekt negativ në shtatzëni dhe në zhvillimin e fetusit. Megjithatë, rreziku nuk mund të përjashtohet plotësisht, kështu që marrja e barit gjatë shtatzënisë nuk rekomandohet.
Nuk rekomandohet marrja as gjatë ushqyerjes me gji.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Doza e rekomanduar është 2 tableta Daleron Cold3.
Doza mund të përsëritet deri në 4 herë në ditë.
Intervali midis dy dozave duhet të jetë të paktën 4 orë.
Doza maksimale ditore e paracetamolit është 4 g.

paracetamol, pseudoephedrine hydrochloride and dextromethorphan hydrobromide, Microcrystalline cellulose, colloidal anhydrous silica, pregelatinized starch, talc, corn starch and magnesium stearate in the tablet core and hypromellose, titanium dioxide (E171), macaroline yellow (E104) and quinoline yellow (E104).

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.