info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

  • | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim, me kartë debiti/krediti ose me këste me iutePay

Aspirin Plus C 400 mg/240 mg (aspirinë, vitaminë C)

Çmimi:319.00 L

Medikament OTC me veprim anti-inflamator, analgjezik dhe antipiretik
Kuti x 10 tableta eferveshente

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulimi

Masa

10 tableta

Suitable For

Aspirina -C ka veti analgjezike, anti-inflamatore dhe antipiretike.
Indikohet për:
– dhimbje me intensitet të lehtë në të moderuar si dhimbje koke, dhimbje dhëmbi, dhimbje menstruale, simptoma që shoqërojnë virozat stinore dhe gripin;
– të ulur temperaturën.

Aspirina-C nuk duhet të përdoret:
– nëse jeni alergjik ndaj acidit acetilsalicilik, salicilateve të tjerë, acidit askorbik apo ndonjërit prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
– nëse keni ndonjë histori të reaksioneve alergjike nga medikamente të tjerë, të cilat ulin temperaturën, pakësojnë dhimbjen dhe inflamacionin;
– nëse vuani nga ulçera duodenale ose gastrike;
– nëse keni tendencë për hemorragji;
– nëse keni funksion të dëmtuar të mëlçisë ose veshkave;
– nëse keni insufiçiencë kardiake;
– nëse jeni duke përdorur më shumë se 15 mg metotreksat në javë;
– në tremujorin e fundit të shtatzënisë.

Adoleshentët
Aspirina-C nuk duhet të përdoret tek adoleshentët me përjashtim të rasteve kur përshkruhet dhe rekomandohet nga mjeku, pasi mund të shfaqet Sindromi Reye, i cili kërkon mbikëqyrje të menjëhershme nga mjeku dhe në disa raste mund të jetë i rrezikshëm për jetën.

Shtatzënia dhe laktacioni
Përpara se të merrni ndonjë medikament konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Aspirina-C nuk duhet të merret gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni Aspirin-C.
Acidi acetilsalicilik, substanca vepruese e Aspirin-C nuk duhet të merret gjatë tremujorit të fundit të shtatzënisë për shkak të rritjes së rrezikut të komplikimeve për nënën dhe foshnjën,
para dhe gjatë lindjes.
Ky medikament i përket një grupi barnash (AIJS) të cilët mund të dëmtojnë fertilitetin e gruas. Ky efekt është i kthyeshëm pas ndërprerjes së mjekimit.
Acidi acetilsalicilik dhe derivatet e tij kalojnë në sasi të vogla në qumështin e gjirit. Nuk është e nevojshme të ndërpritet ushqyerja me gji për përdorim afatshkurtër në doza e rekomanduar sepse nuk ka efekte të njohura tek foshnja.
Megjithatë, në rast të përdorimit afatgjatë ose me dozë të lartë, duhet të ndërpritet ushqyerja me gji.

Efektet anësore të zakonshme:
Çrregullime gastrointestinale si urth, nauze, të vjella, dhimbje barku.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet brenda në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Me përjashtim të rasteve kur mjeku e rekomandon ndryshe:
-të rriturit mund të marrin 1-2 tableta eferveshente (dozë unike) dhe 3-6 tableta (dozë ditore).
Tresni tabletën në një gotë me ujë në temperaturë ambjenti dhe pijeni të gjithë tretësirën përnjëheresh.
Nuk duhet të merrni Aspirin-C me stomak bosh.
Intervali midis dy dozave mund të jetë nga 4 deri në 8 orë, deri në 3 doza në ditë.
Mos tejkaloni dozën maksimale ditore.
Mos përdorni Aspirin-C më shumë se 4 ditë rresht pa u këshilluar me mjekun tuaj.

400 mg acetylsalicylic acid and 240 mg ascorbic acid.
The excipients are: sodium dihydrogen citrate, sodium hydrogen carbonate, citric acid, sodium carbonate (anhydrous).

Lista e përbërësve përditësohet vazhdimisht. Ju lutemi referojuni përbërësve të shënuar në paketimin e produktit.