info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Trifene suspension oral 20 mg/ ml (ibuprofen)

Çmimi:540.00 L

Shurup me ibuprofen për uljen e temperaturës dhe qetësimin e dhimbjeve
200 ml

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

200 ml

Suitable For

Përshkrimi

Suspensioni Oral Trifene përmban 20 mg/ml ibuprofen (substanca aktive).
Ibuprofeni lehtëson dhimbjet e lehta deri në mesatare, pakëson inflamacionin dhe ul temperaturën.
Rekomandohet të përdoret nga fëmijët e moshës 3 muajsh e lart, me peshë trupore mbi 5 kg, adoleshentët dhe të rriturit.

Kundërindikimet
Ky medikament nuk duhet të përdoret nga personat që:
– janë alergjikë ndaj ibuprofenit ose substancave të tjera të pranishme në formulim, ose substancave të tjera anti-inflamatore;
-kanë një histori gjakderdhjeje ose perforimi gastro-intestinal, që lidhet me trajtimin e mëparshëm me medikamente anti-inflamatore jo-steroide;
-kanë ulçerë/hemorragji peptike aktive ose kanë histori të ulçerës/hemorragjisë peptike të përsëritura;
-kanë insuficiencë të rëndë të zemrës ose kanë insuficiencë të rëndë të mëlçisë ose veshkave;
-janë në tremujorin e fundit të shtatzënisë;
-janë të dehidratuar ndjeshëm;
-kanë çrregullime të gjakut;
-vuajnë nga alkoolizëm kronik;
-kanë çrregullime të qelizave të kuqe të gjakut për një shkak të panjohur.

Si të gjithë medikamentet e tjera dhe ibuprofeni ka një sërë efektesh anësore. Këshillohuni me mjekun, farmacistin tuaj ose lexoni fletë-udhëzuesin që ndodhet brenda paketimit ku janë shkruar qartë të gjitha efektet anësore të këtij bari dhe shpeshtësia e tyre.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Dozat e fëmijëve duhet të llogariten duke përdorur peshën trupore.
Doza mund të ndryshohet sipas recetës mjekësore.
Lista e mëposhtme shërben si orientim për dozën që duhet t’u jepni fëmijëve tuaj.
-Fëmijët 3 deri në 6 muaj (~5-7 kg) – 50 mg (2,5 ml), 3 herë në ditë.
-Fëmijët 6 muaj deri në 1 vit (~7-10 kg) – 50 mg (2.5 ml), 3 deri në 4 herë në ditë.
-Fëmijët 1 deri në 4 vjet (~10-16 kg) – 100 mg (5 ml), 3 herë në ditë.
-Fëmijët 4 deri në 7 vjet (~16-25 kg) – 150 mg (7,5 ml), 3 herë në ditë.
-Fëmijët 7 deri në 10 vjet (~25-32 kg) – 200 mg (10 ml), 3 herë në ditë.
-Fëmijët 10 deri në 12 vjeç (~25-40 kg) – 300 mg (15 ml), 3 herë në ditë.
Trifene mund të përdoret dhe nga të rriturit, edhe pse forma të tjera farmaceutike janë të përshtatshme për ta.

Përbërësit

ibuprofen, polysorbate 20, glycerin, blend of
sodium carboxymethyl cellulose and microcrystalline cellulose (Avicel RC 591), sorbitol (70% solution)
(E420), citric acid monohydrate, magnesium aluminum silicate, methylparaben (E218),
propylparaben (E216), sodium saccharin, neohesperidin, orange essence, orange dye
(contains tartrazine (E102) and ponceau red 4R (E124)) and purified water.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping