info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Rupan 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:161.00 L

Medikament OTC me veprim analgjezik, antipiretik dhe anti-inflamator
Kuti x 30 tableta

Stock: Ka stok

SKU: 222/85
Etiketa: , , , ,

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

30 tableta

Suitable For

Përshkrimi

Rupan përmban ibuprofen i cili i përket një grupi barnash të quajtur AIJS.
Ai ndryshon reagimin e trupit ndaj dhimbjes, inflamacionit dhe temperaturës.
Indikohet për lehtësimin e migrenës, dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të shpinës, dhimbjeve të dhëmbëve, nevralgjive, dhimbjeve reumatike dhe muskulare.
Rupan lehtëson dhe ul inflamacionin dhe temperaturën.

Mos përdorni Rupan nëse:
– jeni alergjikë ndaj ibuprofenit, acidit acetilsalicilik, barnave të tjera AIJS ose ndonjërit prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi;
– keni pasur ndonjëherë ulçerë stomaku, perforim ose gjakderdhje;
– keni pasur gjakderdhje gastrointestinale ose perforim kur keni marrë më parë AIJS;
– po merrni AIJS të tjera;
– po merrni më shumë se 75 mg aspirinë në ditë;
– keni patur një përkeqësim të astmës, kruarje/ rrjedhje të hundës, skuqje të lëkurës ose enjtje të fytyrës kur keni përdorur ibuprofen, acid acetilsalicilik ose medikamente të ngjashme;
– keni vështirësi në frymëmarrje;
– keni sëmundje të rënda të mëlçisë ose veshkave;
– keni probleme me zemrën, tension të lartë ose probleme me koagulimin e gjakut;
– jeni në 3 muajt e fundit të shtatzënisë;
– jeni nën 12 vjeç.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë, ushqeni me gji ose planifikoni një shtatzëni, pyesni mjekun tuaj për këshilla përpara se të merrni ndonjë medikament.
Mos e merrni këtë medikament në tremujorin e fundit të shtatzënisë.
Shmangni përdorimin e këtij medikamenti në 6 muajt e parë të shtatzënisë, përveç rasteve kur mjeku juaj e këshillon ndryshe.

Ashtu si të gjitha medikamentet e tjera edhe Rupan mund të shkaktojë efekte anësore, megjithëse jo të gjithë i shfaqin ato.
Në fletë-udhëzuesin brenda paketimit janë shënuar efektet anësore që shkakton ky medikament dhe shpeshtësia e tyre.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Ky medikament është vetëm për përdorim afat shkurtër.
Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç si dozë fillestare mund të marrin 400 mg ibuprofen (1 tabletë).
Nëse është e nevojshme, mund të merrni një tabletë të dytë pas 4-6 orësh.
Mos merrni më shumë se 1200 mg (3 tableta) në ditë.
Tableta duhet të gëlltitet e plotë, me një gotë ujë.

Përbërësit

ibuprofen, microcrystalline cellulose, sodium lauryl sulphate, colloidal anhydrous sylica, sodium starch glycolate, powdered cellulose, magnesium stearate, opadry pink, purified talc, erythrosine aluminium lake, polyethylene glycol

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping