info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Respibien 0.5mg/ml spraj nazal (oxymetazolinë)

Çmimi:521.00 L

Spraj nazal dekongjestionant
15 ml

Stock: S’ka stok

SKU: 0044137
Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Lactose Gluten

Suitable For

,

Përshkrimi

Respibien ka si përbërës aktiv oxymetazolinën, një substancë që i përket grupit të barnave simpatomimetike.
Kur përdoret për aplikim lokal nazal, oxymetazolina prodhon një efekt vazokonstriktor në enët e gjakut dhe efekt dekongjestionant në membranën e mukozës nazale.
Respibien spraj rekomandohet për përdorim lokal dhe të përkohshëm tek të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç.
Këshillohuni me një mjek nëse simptomat përkeqësohen ose nuk përmirësohen pas 3 ditësh.

Mos përdorni Respibien nëse:
-jeni alergjikë nga oxymetazolina ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të këtij formulimi.
-kohët e fundit keni bërë një ndërhyrje kirurgjikale në kokë.

Fëmijët
Të mos përdoret tek fëmijët nën 6 vjeç.
Zakonisht tek fëmijët efektet anësore janë më të shprehura.

Respibien nuk duhet të përdoret te pacientët të cilët përdorin ose kanë përdorur 2 javët e fundit barna që trajtojnë depresionin të klasës së monoaminëoksidazave (IMAO) ose metildopa (bar që trajton hipertensionin).
Nuk duhet të përdoret nëse jeni duke marrë fenotiazinë (bar me veprim qetësues) ose medikamente që trajtojnë astmën.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Nëse jeni shtatzënë, nëse po planifikoni një shtatzëni ose nëse ushqeni me gji këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit të këtij medikamenti.
Respibien nuk duhet të përdoret gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji.

Nëse përdorni Respibien për një kohë shumë të gjatë ose në doza më të larta se dozat e lejuara mund të keni shenjat e mëposhtme: dhimbje koke, të dridhura, pagjumësi, djersitje të shtuar, takikardi, çrregullime me gjumin ose shtim të presionit të gjakut.

Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Përdoreni këtë medikament siç e ka përshkruar mjeku ose farmacisti juaj.
Doza e rekomanduar për të rriturit dhe fëmijët mbi 6 vjeç është 1 spraj në çdo anë të hundës, jo më shumë se dy herë në 24 orë.

Respibien është spraj për përdorim nazal.
Përpara se të përdorni këtë spraj shfryni hundët me qëllim që të largoni sekrecionet nazale.
Nëse e përdorni sprajin për herë të parë ose nuk e keni përdorur për kohë të gjatë shtypeni disa herë sprajin derisa të fillojë të sprucohet produkti dhe më pas vendoseni në hundë.
Me qëllim që të shmanget kontaminimi dhe transmetimi, një flakon Respibien përdoret vetëm nga një person dhe pas çdo aplikimi aplikatori pastrohet me një pecetë të njomë, të pastër.
Nëse situata juaj përkeqësohet ose nuk ndryshon pas 3 ditësh përdorimi të sprajit Respibien, këshillohuni me mjekun tuaj.

Përbërësit

-Përbërësi kryesor është oxymetazolina. Cdo ml përmban 0.5 mg (65 microgram/spraj) oxymetazolinë.
-Përbërësit e tjerë janë benzalkonium chloride, glycinë (E-640), povidon (E-1201), sorbitol (E-420) and ujë i purifikuar.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping