info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Operil P 0.025% Nasal Drops

Çmimi:371.00 L

Dekongjestionant nazal (oksimetazolinë)
10 ml

Stock: Ka stok

SKU: 3869

Informacion shtesë

Action

Brand

Formulation

Masa

10 ml

Suitable For

Përshkrimi

Operil 0.025% përdoret vetëm për fëmijët 2-7 vjeç.
Përmban oksimetazolinë, një substancë me veprim dekongjestionant nazal.
Oksimetazolina ngushton arteriolat, çka çon në zvogëlim të edemës në mukozën dhe sekrecionet nazale. Kjo bën që frymëmarrja të lehtësohet.
Operil e nis efektin brenda pak minutash dhe ky efekt zgjat deri në 12 orë.

Oksimetazolina ka veprim anti-inflamator dhe antioksidues.
Ai ka dhe veprim antiviral në disa viruse, të cilat shkaktojnë kryesisht sëmundje respiratore.
Operil përdoret për trajtimin e:
– rinitit akut të shkaktuar nga të ftohtit;
– rinitit alergjik;
– rinosinuzitit;
– inflamacionit të veshit të mesëm.

Mos përdorni Operil:
– nëse keni alergji nga ndonjëri prej përbërësve të pranishëm në formulim;
– nëse keni inflamacion të lëkurës dhe mukozës nazale;
– pas hipofizektomisë transfenoidale;
– nëse keni glaukomë me kënd të ngushtë;
– nëse jeni duke përdorur IMAO ose nuk ka kaluar 2 javë nga ndërprerja e tyre;
– nëse vuani nga astma kardiake ose sëmundja koronare akute.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Operili mund të përdoret gjatë shtatzënisë vetëm nëse këshillohet nga mjeku juaj. Duhet të tregohet kujdes te pacientët me hipertension ose me shenja të reduktimit të perfuzionit palcentar. Përdorimi i shpeshtë dhe i zgjatur mund të reduktojë perfuzionin placentar. Nuk dihet nëse oksimetazolina kalon në qumështin e gjirit, prandaj nuk duhet të përdoret gjatë ushqyerjes me gji.

Ndër efektet anësore më të zakonshme përmendim:
– djegie dhe tharje të mukozës nazale;
– tështima.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Hidhni 1 deri në 2 pika Operil në çdo anë të hundës, dy deri në tre herë në ditë.
Mbajeni pak kokën mbrapa dhe merrni frymë normalisht.

Përbërësit

oxymethazoline hydrochloride, benzalkonium chloride, sodium hydroxide, sodium dihydrogen phosphate dihydrate, disodium hydrogenphosphate dihydrate, water for injection

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping