info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Doppelherz System Omega 3 Family

Çmimi:L2,125.00

Omega – 3 dhe vitamina për të gjithë familjen

250 ml

Stock: 1 në stok

Përshkrimi

Formulim i pasur me  acidet yndyrore Omega-3 (EPA & DHA)  dhe vitamina, i përshtatshëm për fëmijë e të rritur.

Acidet yndyrore Omega-3 marrin pjesë në shumë proçese në organizmin tonë dhe janë të rëndësishme për një shëndet të mirë. Këto lëndë nuk sintetizohen në organizëm, por merren nga ushqimet dhe ndikojnë pozitivisht në uljen e triglicerideve dhe kolesterolit, në rritjen e imunitetit, në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, në artritin reumatoid, në hipertension, në psoriazis, në shtatëzani etj.

Vitamina A është e rëndësishmë për një shikim të mirë, ndërsa vitamina E mbron qelizat nga radikalet e lira.

Vitamina D ndikon në nivelet e Kalçiumit në gjak, në mirëmbajtjen e sistemit skeletik dhe  atij imunitar.

Vitaminat e grupit B kanë funksione të shumëfishta në organizëm. Ndihmojnë në mirëfunksionimin e sistemit nervor, në sistemin e qarkullimit të gjakut, në sistemin imunitar, në shumë reaksione metabolike përfshirë edhe metabolizmin e energjisë etj.

Përdorimi

Fëmijët 4-7 vjeç -15 ml (1 lugë gjelle) në ditë;

Fëmijët mbi 7 vjeç , adoleshentët dhe të rriturit – 30 ml (2 lugë gjelle) në ditë pas ushqimit.

Tundet para përdorimit. Pas hapjes ruhet në frigorifer për jo më shumë se 4 javë.

Përbërësit

Water, sugar, modified starch, sea fish oil 3.2%, orange powder, acidifier lactic acid, flavor, thickening agent xanthan, acidity regulator calcium lactate, sodium L-ascorbate, preservatives potassium sorbate and sodium benzoate, nicotinamide, DL-alpha tocopheryl acetate, calcium D-pantothenate , Pyridoxine hydrochloride, riboflavin, thiamine hydrochloride, dye carotene, retinyl palmitate, D-biotin, cholecalciferol, cyanocobalamin

 

Përbërësit Sasia për 2 lugë gjelle (doza ditore)
Vitamin A 400 μg
Vitamin D 5 μg
vitamin C 200 mg
Vitamin E 12 mg (α-TE)
Vitamin B1 1.1 mg
Vitamin B2 1.4 mg
niacin 16 mg NE
pantothenic acid 6 mg
Vitamin B6 1.4 mg
biotin 50 μg
Vitamin B12 2.5 μg
Omega-3 fatty acids 322 mg
Docosahexaenoic acid (DHA) 250 mg
Eicosapentaenoic Acid (EPA) 54 mg