info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Dolokids Paracetamol 200 mg/ 5 ml

Çmimi:598.00 L

Bustina monodozë për fëmijë me përmbajtje paracetamoli dhe shije luleshtrydhe
Kuti x 12 bustina

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

12 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Dolokids përmban paracetamol, një substancë me veti analgjezike dhe antipiretike.
Dolokids lehtëson dhimbjen e daljes së dhëmbëve, dhimbjet e fytit, dhimbje me natyrë tjetër si dhe redukton temperaturën e shoqëruar me ftohjen, gripin dhe infeksionet e rrugëve respiratore.

Dolokids nuk duhet të përdoret nëse fëmija juaj është alergjik ndaj ndonjërit prej përbërësve të pranishëm në formulim.

Pyesni mjekun tuaj përpara se të përdorni këtë medikament nëse:
-fëmija juaj ka sëmundje që prekin veshkat ose mëlçinë;
-fëmija është nënpeshë ose kequshqehet;
-fëmija ka një infeksion të rëndë, pasi kjo mund të rrisë rrezikun e acidozës metabolike.

Efektet e mundshme anësore
Si të gjithë medikamentet e tjera edhe Dolokids mund të shkaktojë efekte anësore, megjithëse ato nuk paraqiten te të gjithë.
Ndaloni marrjen e barit dhe tregojini mjekut nëse fëmija përjeton:
-reaksione alergjike të cilat mund të jenë të rënda: si skuqje e lëkurës dhe kruarje, ndonjëherë të shoqëruara me enjtje të gojës ose fytyrës ose me gulçim;
-skuqje të lëkurës ose ulçer të gojës;
-probleme me frymëmarrjen;
-mavijosje të pashpjegueshme ose gjakderdhje;
-nauze, humbje e papritur e peshës, humbje e oreksit dhe zverdhje e syve ose lëkurës.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Dolokids indikohet për përdorim oral.
Nëse fëmija juaj është më pak se 3 muaj ose ka lindur parakohe këshillohuni me mjekun tuaj përpara përdorimit.
Bustina është një përdorimëshe.
Shpërhapeni njëtrajtësisht përmbajtjen e bustinës para se ta përdorni.

Për suspensionin oral me përqëndrim 200 mg/ 5 ml rekomandohen dozat e mëposhtme:
-fëmijët 3-6 muaj, 2.5 ml maksimumi 4 herë në ditë.
-fëmijët 6-24 muaj, 5 ml maksimumi 4 herë në ditë.
-fëmijët 2-5 vjet, 5 ml maksimumi 4 herë në ditë.
-fëmijët 5-8 vjeç, 7.5 ml maksimumi 4 herë në ditë.
-fëmijët 8-10 vjeç, 10 ml maksimumi 4 herë në ditë.
-fëmijët 11-12 vjeç, 12.5 ml maksimumi 4 herë në ditë.
Dozat duhet të kenë të paktën një distancë 4 orë njëra nga tjetra.
Mos ia jepni këtë medikament fëmijës tuaj më shumë se 3 ditë, pa u konsultuar paraprakisht me mjekun tuaj.

Përbërësit

paracetamol, krospovidon i mikronizuar, acid citrik, citrat natriumi, benzoat natriumi, shije luleshtrydhe, glicerine, sheqer, krem tartari, ngjyra F&C Red 21 Lake

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping